Babciny przepis na korniszony: Wyjdą idealnie chrupiące!
Ogórki kiszone, konserwowe, ogórki w curry czy w musztardzie – to przetwory, które zdecydowanie warto przygotować na zimę i cieszyć się ich smakiem, wtedy, gdy o świeże warzywa trudno. Nie można również zapomnieć o przygotowaniu kilku słoików korniszonów, które idealnie będą pasować do kanapek, sałatek czy dań głównych. Najlepiej wypróbować przepis na te ogórki, z którego korzystały już nasze babcie! Co zrobić, by korniszony były twarde i chrupiące? Jak przygotować zalewę octową? Oto garść wskazówek.
Przepis na ogórki korniszony
Korniszony to nic innego jak ogórki gruntowe w zalewie octowej z dodatkiem przypraw. Od konserwowych różnią się tylko tym, że wybiera się niewielkie, niewyrośnięte ogórki. Korniszony zachwycają wyraźnym, słodko-kwaśnym smakiem i chętnie serwowane są jako dodatek do obiadów, kanapek czy sałatek. Poniżej przedstawiamy przepis na ogórki konserwowe, które wyjdą idealnie twarde i chrupiące. Korzystały z niego już nasze babcie, by raczyć swoją rodzinę i gości pyszną przekąską.
Zobacz też: Jak kisić ogórki, żeby nie były puste w środku?
Potrzebne składniki na korniszony:
- Małe ogórki gruntowe (jak najmniejsze)
- Ziele angielskie
- Gorczyca
- Liście laurowe
- Pieprz ziarnisty
- Marchewka
- Cebula
- Czosnek
- Koper
- Chrzan
Zalewa octowa:
- 3 litry wody
- Pół litra octu 10 %
- 10 łyżek cukru
- 3 łyżki soli
Sprawdź także: Dlaczego ogórki są gorzkie?
Sposób przygotowania:
- Dokładnie umyj słoiki i osusz. Obrane marchewki pokrój na plasterki, a cebulę na talarki. Do każdego słoika wrzuć trzy ziarenka ziela angielskiego, cztery ziarenka pieprzu, trochę gorczycy, liść laurowy, ząbek czosnku, jeden kawałek marchewki, jedną małą cebulę, kawałek chrzanu i gałązkę kopru. Na koniec włóż ogórki, układając je ciasno w pionie, grubszą stroną do dna.
- Następnie przygotuj zalewę. Wlej do garnka wodę, dodać cukier, sól i zagotuj. Dopiero wtedy wlej ocet i doprowadź do wrzenia.
- Gorącą zalewą zalej słoiki z ogórkami i dobrze je zakręć. Aby korniszony były chrupiące, ważne jest, by zalewę wlać zaraz po zagotowaniu! Dno dużego garnka wyłóż ściereczką, wstaw do niego słoiki i pasteryzuj do momentu, gdy ogórki zmienią kolor.
- Na koniec gorące słoiki postaw do góry dnem aż do ostygnięcia. Słoiki przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, np. w piwnicy lub spiżarni. Pyszne korniszony będą gotowe po 2-3 miesiącach.
Przeczytaj również: