Bezbłędna jajecznica

Wbicie kilku jajek na patelnię i zmieszanie ich z dodatkami pozornie nie wymaga specjalnych zdolności. To prawda, ale przygotowanie jajecznicy o doskonałej konsystencji i smaku, efektownie prezentującej się na talerzu nie jest taką prostą sprawą.

Idealne śniadanie białkowo-tłuszczowe
Idealne śniadanie białkowo-tłuszczowe123RF/PICSEL

Od szczęśliwej kury

Podstawą jest dobór dobrej jakości składników, przede wszystkim samych jajek. Podczas zakupów zwracaj uwagę na cyfry nadrukowane na skorupkach, a właściwie na pierwszą z nich, bo to prawda, że jajko jajku nierówne. Jajka od "szczęśliwych kur" hodowli ekologicznych ("0"), z wolnego wybiegu ("1") lub oczywiście te kupowane bezpośrednio od gospodarza będą najlepsze. A ich kolor po usmażeniu! Nie do podrobienia.

Smażenie

Smażyć można tradycyjnie, na maśle lub smalcu, albo wybrać zamiast nich inny tłuszcz. Olej roślinny sprawdzi się w przypadku osób, które nie tolerują laktozy. Jajecznica usmażona w ten sposób zdaniem wielu smakuje jeszcze lepiej. Z kolei łyżka śmietany (w wersji dla tych, którzy z trawieniem laktozy nie mają problemu) sprawi, że całość nie będzie wysuszona, a lekko wilgotna i aksamitna.

Dodatki 

Starannie wybierz dodatki - te, które smażysz z jajkami i te, o które uzupełniasz już gotową jajecznicę. Wśród tych pierwszych najpopularniejszy wariant wegetariański to szczypiorek i cebulka, w wersji mięsnej najczęściej sięga się po szynkę lub boczek. Jajecznica zwykle podawana jest z kromkami chleba z masłem i pomidorem oraz z zieleniną. Doskonale sprawdzi się też roszponka, rukola lub/i rzeżucha. 
Jednym z najbardziej powszechnych błędów popełnianych przy okazji przyrządzania jajecznicy jest zbyt wczesne jej doprawianie. Z tego powodu może stać się wodnista. Lepiej zaczekać z tym na koniec smażenia lub przyprawiać dopiero na talerzu.

Zdaniem Gordona Ramsay'a, szkockiego szefa kuchni i restauratora, wstępem do jajecznicy doskonałej jest zimna patelnia. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko przypalenia/przesuszenia dania, mamy też większą kontrolę nad procesem ścinania. Przez to cała operacja nieco się przedłuży, ale zdaniem koneserów - cierpliwość popłaci.

Ściętych jajek nie powinno się przetrzymywać na ogniu zbyt długo, bo jajecznica niezauważalnie zmieni konsystencję z doskonałej na wyschnięto-grudkowatą. 

Warto pamiętać, że mniej znaczy więcej. Nadmiar smażonych dodatków nie służy jajecznicy. Najsmaczniejsze są te z dwoma-trzema rodzajami dodatków z patelni. Więcej inwencji lepiej wykazać przy wyborze tych świeżych, którymi uzupełnisz potrawę już na talerzu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas