Botwina: Polskie superfoods w przepisie na gęsty chłodnik litewski
Drobne listki, sprężyste i gładkie łodyżki o intensywnym kolorze. To właśnie w młodej i delikatnej botwinie ukrywa się najwięcej smaku, który sprawia, że chłodnik litewski wychodzi zachwycająco. Jakie jeszcze składniki warto dopisać do listy zakupów, by wyczarować w domu tę pyszną i orzeźwiającą zupę? Podpowiadamy.
Spis treści:
Właściwości botwiny
Pyszniąca się w sklepach i na targach botwinka to nic innego jak liście buraka ćwikłowego. Roślina jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, licznych składników mineralnych oraz witamin i antyoksydantów.
Choć w ostatnich latach nie dorównuje popularnością jarmużowi czy szpinakowi, nie ustępuje im w żaden sposób pod względem zdrowotnym. Już jednak szklanka botwinki w diecie całkowicie pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę A. W jej liściach i łodygach znajdziemy luteinę, wspomagającą zdrowie oczu, a także żelazo, wspomagające osoby zmagające się z niedokrwistością. Włączenie botwiny do jadłospisu chroni przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, m.in. chorobą Alzheimera, podnosi odporność, wspomaga układ krążenia, wzmacnia kości oraz poprawia trawienie.
Chłodnik litewski - niezbędne produkty
Gęsty, zimny i wypełniony warzywami oraz ziołami chłodnik litewski to smakowita propozycja obiadowa w sezonie wiosenno-letnim. Idealnie sprawdzi się w wyjątkowo upalne dni, kiedy jak najmniej czasu chcemy spędzać w kuchni. Mieszanka składników zapewnia doznania kubkom smakowym, przy okazji dostarczając do organizmu mnóstwa witamin.
Składniki:
- 2 pęczki świeżej botwinki
- 500 ml bulionu warzywnego lub wody
- ½ pęczka koperku
- ½ pęczka szczypiorku
- 3-4 ogórki gruntowe
- 6 rzodkiewek
- 500 ml maślanki
- 250 ml jogurtu naturalnego
- 2 łyżki soku z cytryny
- ½ łyżeczki soli
- szczypta pieprzu
Przyrządzanie chłodnika litewskiego - krok po kroku
- Przyrządzanie chłodnika litewskiego - krok po kroku
- Botwinkę dokładnie myjemy pod zimną i bieżącą wodą, a następnie odcinamy buraczki.
- Liście oraz łodygi otrzepujemy z nadmiaru wilgoci i siekamy nożem na mniejsze kawałki. Buraki obieramy, kroimy na ćwiartki, a każdą z nich na plasterki. Tak przygotowane składniki umieszczamy w misce.
- Do garnka wlewamy 0,5 l bulionu warzywnego lub wody, dorzucamy do środka buraczki i gotujemy na najwyższej mocy palnika. Gdy tylko woda zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i dajemy im jeszcze 10 minut.
- Po upływie wyznaczonego czasu dodajemy posiekane łodyżki i liście, które podgrzewamy przez 5-6 minut. W kolejnym kroku pozostawiamy wywar do całkowitego wystudzenia i dodajemy świeżo wyciśnięty sok z cytryny.
- Kiedy zupa na bazie buraków i botwinki stygnie, przygotowujemy resztę warzyw. Ogórki dokładnie myjemy, odcinamy końce i trzemy na tarce o grubych oczkach. Podobnie postępujemy z rzodkiewkami.
- Starte ogórki i rzodkiewki mieszamy w miseczce, dodajemy łyżeczkę soli i odstawiamy na 10 minut. W międzyczasie zobaczymy, że zaczyna zbierać się woda. Możemy ją odlać lub zostawić.
- Do przestudzonych buraków i botwinki dodajemy ogórki i rzodkiewki. Dosypujemy również posiekany koperek i szczypiorek.
- Na koniec dolewamy jogurt oraz maślankę, a wszystkie składniki mieszamy. Tak przygotowany chłodnik doprawiamy wedle uznania solą, pieprzem oraz sokiem z cytryny i wstawiamy do lodówki.
- Chłodnik litewski zawsze podajemy na zimno - nigdy nie podgrzewamy go przed nalaniem do talerza. Smacznego!
Sprawdź: