Reklama

Reklama

Cała prawda o wadze dziecka

Czy dzieci rzeczywiście się nie odchudza? Czy soczek może tuczyć? Podpowiadamy, którym z obiegowych opinii na temat kilogramów malucha możesz zaufać.

Na pewno nie raz słyszałaś, że im smyk okrąglejszy, tym zdrowszy. Jednak równie często mówi się, że dzieci nie można przekarmiać, bo grubiutki dwu-, trzylatek to świetny materiał na otyłego dorosłego. Na temat tłuszczyku u szkrabów krąży też wiele innych sprzecznych informacji. Jeśli jesteś zdezorientowana, podpowiemy ci, które popularne teorie są zgodne z prawdą, a które można między bajki włożyć...

Reklama

Dzieci karmione sztucznie przybywają na wadze szybciej - PRAWDA

Często tak jest, bo mieszanki modyfikowane zawierają więcej kalorii niż mleko mamy. Jednak podawane w rozsądnych ilościach zapewnią dziecku potrzebne składniki odżywcze i pomogą mu utrzymać właściwą wagę.

Smyk pulchniejszy jest zdrowszy i szybciej się rozwija - MIT

Nie stwierdzono, by dzieci szczupłe miewały infekcje częściej niż te okrąglutkie. Za to nie ulega wątpliwości, że pucołowate maluchy są w przyszłości (bardziej niż mali chudzielcy) narażone m.in. na choroby układu krążenia i cukrzycę. A co ważniejsze, niemowlęta z nadwagą statystycznie później siadają, raczkują i zaczynają chodzić. W wieku kilku lat biegają wolniej niż ich rowieśnicy, trudniej im nauczyć się jeździć na rowerku, wspinać po drabinkach czy przemierzać tory przeszkód na placu zabaw. Podczas spacerów szybko się męczą.

Tymczasem w ich interesie leży, aby były sprawne. W przedszkolu niezdarne grubaski rzadko bywają duszami towarzystwa! Dlatego już od pierwszych miesięcy życia dziecka warto zachęcać je do ruchu. Już 3-miesięczne maleństwo powinnaś jak najczęściej układać na brzuszku, żeby ćwiczyło mięśnie karku i ramion. Zamiast trzymać niemowlę przez cały dzień w foteliku, łóżeczku lub na rękach, warto ułożyć je na podłodze na macie edukacyjnej (lub na kocyku wśród zabawek). Chęć sięgnięcia po kolorową grzechotkę czy przyjrzenia się maskotce zachęcą maluszka do wysiłku i przyspieszą jego postępy w rozwoju fizycznym.

Starszym maluchom należy dawać jak najwięcej możliwości pełzania i raczkowania, a gdy dziecko nauczy się chodzić, trzeba pozwolić mu doskonalić tę umiejętność - nawet jeśli wszystkim jest wygodniej, gdy maluch spaceruje w wózku.

Małych dzieci nie powinno się odchudzać - PRAWDA

Nie wchodzi w grę zmniejszenie porcji pożywienia ani rezygnacja z dodawania do potraw masła,

oliwy, oleju roślinnego. Każdy maluch do prawidłowego rozwoju potrzebuje tłuszczów (m.in. zawartego w nich cholesterolui nienasyconych kwasów tłuszczowych). Jedyne, co możesz zrobić bez konsultacji z lekarzem, to sprawdzić, czy prawidłowo przygotowujesz mleko modyfikowane (jeśli proszku jest za dużo w stosunku do wody, mieszanka staje się bardziej kaloryczna) i starać się, by maluch pił nie tylko soczki, ale i wodę. U starszego niemowlęcia, które już zaczęło jeść słodkości, możemy bez szkody dla jego zdrowia wyeliminować z diety mocno dosładzane serki i słodycze.

Ponieważ maluch przez cały czas rośnie, stałe unikanie przesłodzonych przysmaków wystarczy, aby jego waga po pewnym czasie wróciła do normy.

Dowiedz się więcej na temat: soczek | dziecko | zdrowie | maluch | waga

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje