Cannelloni: Czy trzeba gotować przed pieczeniem? Z czym podawać?
Dania makaronowe to prawdziwa kopalnia inspiracji zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych szefów kuchni. Podawać je można na różne sposoby, a zadowoleni będą wszyscy – wegetarianie i miłośnicy mięsnych specjałów. O ile doskonale znane są wszystkim nitki, spaghetti i kokardki, o tyle makaronowe rurki, które zazwyczaj służą do przyrządzenia pysznych zapiekanek, wzbudzają w niektórych kucharzach niepewność. Czy makaron cannelloni trzeba gotować przed włożeniem do pieca? Wyjaśniamy, jak obchodzić się z tym produktem.
Co warto wiedzieć o cannelloni?
Nawet jeśli nie uznajesz się za mistrza patelni i znawcę kulinariów, z rozpoznaniem cannelloni na sklepowej półce nie będziesz mieć problemu. To szerokie rurki o średnicy około trzech centymetrów i długości dziecięciu centymetrów. Z pewnością nie nadają się do zupy! Przeznaczeniem cannelloni jest umieszczanie w ich wnętrzu dowolnego farszu i przygotowanie w piecu. Danie dla wielu smakoszów prezentuje się jeszcze ciekawiej niż lazania, czyli prawdopodobnie najsłynniejsza włoska zapiekanka.
Czy cannelloni trzeba gotować przed pieczeniem?
Wstępna obróbka w wodzie nie jest konieczna - to dość uniwersalna zasada dotycząca tego specyficznego rodzaju makaronu. Jeśli będziesz się nią kierować, musisz pamiętać o tym, by makaronowe rurki były obficie polane sosem, a wilgotnych składników nie brakowało również w nadzieniu. Inaczej mogłoby się okazać, że po skończonym pieczeniu makaron jest chrupiący i suchy, a nie o taki efekt chodzi!
Jak ugotować makaron cannelloni?
Nie jesteś fanem gęstych sosów? Chcesz mieć pewność, że twoje danie będzie naprawdę udane i nie chcesz ryzykować kulinarnego fiaska, organizując przyjęcie lub uroczysty obiad? Makaronowe rurki cannelloni po wyjęciu z opakowania możesz więc krótko podgotować. Wrzucaj je małymi partiami do osolonego wrzątku na maksymalnie trzy lub cztery minuty. Czas licz od ponownego zagotowania wody. Rurki nie powinny spędzić w gorącej wodzie zbyt dużo czasu. Jeśli staną się miękkie, nakładanie farszu będzie prawdziwym utrapieniem.
Patent na idealnie miękkie cannelloni
Istnieje jeszcze jeden sposób, który ułatwi przyrządzenie delikatnych i rozpływających się w ustach rurek makaronowych. Naczynie żaroodporne z cannelloni warto umieścić na środkowym poziomie piekarnika. Wszystko po to, by poniżej zmieściło się naczynie z wodą. Wydobywająca się para wodna zapobiegnie wysychaniu makaronu.
Popisowy posiłek, czyli przepisy na cannelloni
Rurki makaronowe nadziewane to danie, które jest w stanie zrobić duże wrażenie nawet na najbardziej wymagających i wybrednych smakoszach. Co więcej, nadzienie do cannelloni można przygotować z dowolnych składników, więc wykorzystać można zarówno bardziej wykwintne produkty, jak i resztki z lodówki! Prezentujemy kilka propozycji, dzięki którym odświeżysz swój obiadowy repertuar.
Cannelloni w sosie pomidorowym: Oto potrawa uniwersalna, którą posmakuje wszystkim zgromadzonym przy stole. Świetnie wypada jako rurki makaronowe nadziewane mięsem mielonym albo soczewicą. W obu przypadkach warto dodać pieczarki, natkę pietruszki i aromatyczne zioła.
Cannelloni ze szpinakiem i fetą: To jeden z najpopularniejszych przepisów na wegetariańską wersję zapiekanki. Użyć można szpinaku świeżego lub mrożonego, a ser feta zastąpić pleśniowym. Obowiązkowym składnikiem jest czosnek, który podkreśli walory warzywnego specjału. Taka kompozycja doskonale smakuje z sosem beszamelowym.
Cannelloni na słodko: Szukasz pomysłu na podwieczorek? W tej dziedzinie zapiekany makaron też sprawdzi się znakomicie! Do zrobienia słodkiego nadzienia użyj białego sera twarogowego, rodzynek i cukru waniliowego. Sos, będący zwieńczeniem dania, przyrządzisz na bazie słodkiej śmietanki, masła, odrobiny cukru i cynamonu.
Polecamy: