Co dodać do makaronu, żeby się nie sklejał?
Makaron, choć najczęściej kojarzony jest z Włochami, to i w naszej szerokości geograficznej często jest wybierany jako dodatek do obiadu. Nie tylko subtelnie podkreśla nasze tradycyjne zupy, ale często jest pełnoprawnym zamiennikiem ziemniaków lub jest podawany z przepysznymi sosami. Dlaczego przygotowujemy makaron? Ponieważ w kilka chwil mamy gotowy i sycący produkt. Niestety, czasem makaron się skleja i sprawia, że na talerzu zamiast pojedynczych nitek ląduje nieapetyczna klucha. Na szczęście można temu zaradzić! Co dodać do makaronu, żeby się nie sklejał?
Dodatek do makaronu: Nie wierz w ten mit!
Pewnie nie raz, nie dwa zdarzyło się usłyszeć, albo - co gorsza - przeczytać w Internecie mit dotyczący gotowania makaronu tak, żeby się nie sklejał. Na czym polega? Na dodaniu oliwy lub oleju do gotującej się wody. Jeśli ktoś ma taki nawyk, powinien z niego zrezygnować czym prędzej. Jest na to proste wytłumaczenie. Otóż tłuszcz utrzymuje się na powierzchni wrzątku i nie ma styczności z gotującym makaronem. Dlatego oliwa lub olej wlane do wody nie tylko nie zapobiegają sklejaniu się makaronu, ale także ten sposób jest marnotrawstwem cennego produktu.
Uważaj, jak gotować makaron!
Jak zapobiec sklejaniu się makaronu? Trzeba zacząć od jego gotowania i trzymać się instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. Wystarczy każde 100 gramów produktu gotować w litrze wody! Wtedy nitki będą miały dużo przestrzeni, aby swobodnie się gotować i nie sklejać się podczas obróbki termicznej. Jeśli makaron będziemy gotować w oszczędnej ilości wody, to na pewno się poskleja. Oczywiście, nie wolno zapominać o częstym mieszaniu łyżką!
Porcjuj makaron!
Nigdy nie gotujmy makaronu na zaś! Odmierzajmy taką ilość, jaką jesteśmy w stanie zjeść. Makaron najlepiej smakuje jeszcze ciepły - najlepiej od razu go odcedzić i szybko serwować z ulubionym sosem. Jeśli przygotowujemy więcej niż jedną porcję, najlepiej nie zwlekać, tylko od razu umieszczać makaron na osobnych talerzach.
A co zrobić w wypadku, kiedy nie jesteśmy oszacować, ile makaronu trzeba ugotować? Aby zapobiec jego sklejaniu, można jeszcze w durszlaku do ugotowanych klusek dodać łyżkę masła lub oliwy i dokładnie wymieszać. To podwójna korzyść, ponieważ nie tylko się nie sklei, ale nadamy mu dodatkowego, lepszego smaku!
Wymieszaj makaron z sosem!
Jak jedzą makaron Włosi? Ci eksperci od spraw tego rarytasu ugotowany produkt od razu mieszają z sosem! Kiedy dokładnie pokryty jest płynnym dodatkiem, na pewno na talerzu się nie sklei! Ale również w takim przypadku trzeba uważać! Dlaczego? Pod wpływem sosu makaron pęcznieje i rozmięka - jeśli zjemy taką porcję włoskiego dania od razu, nie doświadczymy niedogodności. Ale wtedy, gdy makaron będzie konsumowany po jakimś czasie, problem może się pojawić. Na szczęście, temu też możemy zapobiec! Jeśli makaron wymieszany z sosem będzie serwowany po kilku godzinach, lepiej ugotować go al dente, czyli na półtwardo.