Co dodać do świątecznego śledzia?
W Polsce od lat na wigilijnym stole króluje śledź. Zaraz obok karpia, to najpopularniejsza świąteczna ryba. Tę tradycyjną potrawę można przygotować na wiele sposobów. Dla prawdziwych miłośników śledzi mamy kilka wskazówek, z którymi przygotujesz zarówno klasyczne, jak i bardziej nietypowe wersje z tą rybą! Co warto do niej dodać? Oto kilka propozycji.
Skąd pochodzi śledź?
Śledź jest popularną rybą w wielu krajach. Występuje w Atlantyku Północnym, czy Morzu Bałtyckim. Do Polski przywędrował z Niemiec. Dodatkowo handel śledziami był już bardzo popularny w średniowieczu, w holenderskich miastach hanzeatyckich. Śledź stał się tradycyjną potrawą bożonarodzeniową, która od lat króluje na polskich stołach. Na święta warto sięgnąć po wersję tej ryby zarówno bardziej klasyczną, jak i wypróbować nietypowe przepisy. Jest to potrawa, z którą można eksperymentować na wiele sposobów. Co można dodać do świątecznego śledzia?
Śledzie po kaszubsku
Śledzie podane w tej wersji są idealne na Boże Narodzenie. Do ich przygotowania przyda się duży słoik lub szklane naczynie. Śledzie po kaszubsku są podawane w sosie pomidorowym i mają w sobie nutkę słodyczy. W tej opcji sprawdzą się dodatki takie jak żurawina, ogórek kiszony, rodzynki. Wersja z żurawiną i rodzynkami przypadnie do gustu tym, którzy lubią intensywniejsze smaki przełamywać słodyczą. Wersja z ogórkiem natomiast spodoba się miłośnikom kwaśnych smaków.
Śledzie pod pierzynką - szuba
Szuba to warstwowa sałatka, która wygląda bardzo charakterystycznie. Dziwić może nietypowe połączenie buraków i śledzi. Jej podstawowymi składnikami są: śledzie, cebula, buraki, gotowane ziemniaki, majonez oraz jajka. Często dodawana jest też marchew i ogórki kiszone. Śledzie pod pierzynką warto przygotować w wysokim naczyniu. To spektakularne danie, które nadaje się idealnie do podania na wigilijny stół.
Tradycyjne śledzie na oleju
Klasyki nigdy dość. Śledzie solone w oleju są proste i szybkie w przygotowaniu. W wielu polskich domach przepis ten króluje od wielu lat. Podstawowymi składnikami tej wersji śledzia jest cebula, sok z cytryny, olej - najlepiej rzepakowy oraz sól. Do matiasów w oleju można również dodać suszonego majeranku lub ziół prowansalskich. Najważniejsze, aby zachować odpowiednią słoność filetów. Śledź w oleju to jedno z popularniejszych dań na wigilijnym stole.
W wersji po japońsku
Pyszna i prosta w przygotowaniu przekąska. Śledź po japońsku wygląda bardzo ciekawie, a do podstawowych składników tego dania należą: jajka, groszek, czerwona cebula, kiszony ogórek oraz majonez. Przekąski śledziowe wychodzą najlepiej z młodych okazów tych ryb. Dobrze sprawdzą się też klasyczne filety śledziowe z solanki oraz z oleju. Magia tego dania tkwi w tym, że owijamy połówkę jajka gotowanego na twardo w filet śledziowy. Wyglądem przypomina to sushi. Śledź po japońsku jest świąteczną inspiracją, której nie może zabraknąć na Twoim stole!
Co jeszcze warto wypróbować?
Godne polecenia są śledzie na święta z suszonymi pomidorami i żurawiną, a także przyrządzone w śmietanie. Dla smakoszy grzybów idealnie sprawdzi się przepis na śledzie z suszonymi grzybami. Do nietypowych wersji należy również śledź zamarynowany w różnego rodzaju cytrusach - w limonce, mandarynce, cytrynie, czy pomarańczy. Jako dodatek, do tak zamarynowanej ryby, świetnie sprawdzą się goździki. W taki sposób zrobisz niebanalną wersję śledzia na święta, a twoi goście z pewnością będą zachwyceni!
Zobacz także: