Co powinno pić małe dziecko?

Pierwsze pół roku życia to bajka dietetyczna - nie trzeba się zastanawiać nad odżywianiem malucha - mleko matki to wszystko, czego mu potrzeba. Im dalej jednak, tym gorzej.

Dziecko powinno pić wodę a nie soki z kartoników
Dziecko powinno pić wodę a nie soki z kartoników© Panthermedia

No to może soczek...

Wiele mam w trosce o odpowiednią ilość witamin w diecie dziecka podaje soczki. Nie zawsze jest to dobry wybór. "Soki w kartonikach są pełne cukru." - mówi dietetyczka Anna Grzechowiak. - Niestety nadmierna ilość cukru w diecie dziecka nie jest korzystna - nie tylko będzie powodować u niego wahania nastrojów powodowane skokiem, a następnie spadkiem cukru we krwi, ale także zmieni apetyt dziecka. Soczek podany przed kolacją sprawi, że dziecko nie zje już niczego, ponieważ nie będzie czuło głodu - nasyci się cukrem zawartym w soku - dodaje specjalistka.

Jak sprawdzić zawartość cukier?

Na etykiecie soków zawsze znajdziemy informację dotycząca zawartego w niej cukru. Patrzmy na liczby - 10g cukru na 100 ml soku, oznacza prawie dwie łyżeczki cukru w tak małej ilości płynu. Tymczasem jest coraz więcej dowodów naukowych na szkodliwość nadmiaru cukru w diecie np. naukowcy ze Stanów Zjednoczonych wiążą codzienne picie słodkich lemoniad i słodzonych soków z podwyższonym ciśnieniem krwi.

Z kolei magazyn Consumer Reports donosił w grudniu 2011 roku o nadmiarze arsenu - toksycznego pierwiastka zawartego w sokach winogronowych i jabłkowych, i apelował do rodziców aby nie podawali dzieciom poniżej szóstego miesiąca życia żadnych soków, natomiast powyżej szóstego miesiąca życia do sześciu lat - ograniczali ilość soku do maksymalnie 180ml dziennie.

Woda? Ale jaka?

Co robić? Jeżeli już chcemy dać małemu dziecku sok, to lepiej zróbmy go samodzielnie - poprzez sokowirówkę czy sokownik. Zostawmy soki jednak na specjalne okazje, a pod ręką miejmy zawsze... wodę.

- Dzieciom niezależnie od wieku proponujmy wodę. Zwykłą wodę przefiltrowaną, przegotowaną - taka woda zaspokoi pragnienie dziecka i nie będzie blokować nerek - radzi dietetyczka Anna Grzechowiak.

Czy dziecko może się odwodnić?

Nie zawsze dzieci chcą pić wodę, zwłaszcza jeżeli miesiącami była podawana im słodzona herbatka czy słodzony sok. - Nie ma obawy, że dziecko będzie spożywało zbyt mało płynów - uspokaja ekspertka. Małe dzieci mają doskonałą samoregulację, gdy są spragnione - piją, gdy nie są spragnione - nie piją. To, że dziecko niespragnione pije słodki sok, wynika raczej z pragnienia cukru - zwłaszcza jeżeli dieta dziecka w taki cukier obfituje i jest ono narażone na ciągłe skoki cukrowe we krwi. Zdrowe dziecko nie odwodni się samo.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas