Co zrobić, żeby panierka nie odpadała od świątecznego karpia? Prosty sposób
Karpia serwować można na różne sposoby. Ryba gotowana na parze, pieczona w piekarniku albo słynny karp po żydowsku mają ogromne grono wielbicieli. Nie da się jednak ukryć, że wśród potraw wigilijnych nadal największym wzięciem cieszy się karp smażony w panierce. Być może nie brzmi jak najbardziej wymyślne i eleganckie danie na świecie, ale ten tradycyjny przysmak jest w stanie zawrócić w głowie. By podczas przygotowań do tegorocznej kolacji wigilijnej wszystko poszło jak po maśle, poznaj sprawdzone triki, dzięki którym złocista panierka zostanie na swoim miejscu podczas smażenia i nie będzie odpadać od mięsa.
Karp w panierce: Jakie problemy możemy napotkać?
By łatwiej było zorganizować przedświąteczne przygotowania, wielu z nas decyduje się na kupienie świeżej ryby z wyprzedzeniem i jej zamrożenie. Odpada nam potem nerwowe bieganie po sklepach w celu kupienia upragnionego przysmaku. Brzmi sprytnie, ale tuż przed przygotowaniem karpia do smażenia będziemy musieli pamiętać o kilku sprawach.
- Rozmrażanie karpia należy przeprowadzać powoli, najlepiej przekładając go dzień przed planowanym przygotowaniem z zamrażalnika do lodówki. Gwałtowne rozmrażanie (np. w gorącej wodzie) doprowadzi do tego, że ryba rozpadnie się na nieapetyczne kawałki i straci swoją soczystość.
- Pod żadnym pozorem nie można wrzucać na patelnię nie do końca rozmrożonego mięsa. Nie tylko okaże się niesmaczne, ale nadmiar wody wydobywającej się z ryby sprawi też, że panierka przyklei się do dna garnka.
- Przed panierowaniem karpia świątecznego osusz go przy użyciu ręczników papierowych. Zasada ta dotyczy również świeżej ryby.
Jak i w czym panierować karpia?
Jajko, bułka tarta i mąka to składniki tradycyjnej panierki, która jest chętnie wykorzystywana także do innych rodzajów mięs. Wielu smakoszy zajada się smażonym karpiem obtoczonym wyłącznie w mące. Nieważne, do której grupy należysz. Informacje na temat tego, co zrobić, żeby panierka przylegała do mięsa podczas obróbki, przyda ci się nie tylko od święta.
- Karpia warto oprószyć mieszanką mąki pszennej i ziemniaczanej w proporcjach 2:1.
- Podobnie na trwałość panierki podziała dodanie jednej lub dwóch łyżek mąki kukurydzianej. Przy okazji danie zyska jeszcze bardziej zachęcający kolor.
- Pysznym i sprawdzonym sposobem na panierowanie karpia jest zanurzenie go w jajkach lekko ubitych mikserem. Masa będzie wtedy lepiej napowietrzona, a doznania smakowe jeszcze lepsze!
- Panierować mięso należy tuż przed smażeniem. Robienie tego z wyprzedzeniem nie popłaca. Składniki panierki nasiąkają wtedy wodą i zamiast chrupiącej otoczki, mamy na talerzach miękką papkę, która ani nie smakuje, ani nie wygląda dobrze.
- Przed smażeniem z karpia należy strząsnąć nadmiar panierki. Zbyt gruba warstwa nie utrzyma się na mięsie. Do tego może zdominować smak ryby, a przecież nie o to chodzi!
- Patelnia i tłuszcz używany do smażenia muszą być porządnie rozgrzane. Wykonaj prosty test. Zanim zaczniesz smażyć karpia, wrzuć na patelnię odrobinę samej panierki. Jeśli zacznie ładnie się rumienić, to znak, że można umieścić na kuchence także rybę.
Jeśli chcesz urozmaicić swoje przepisy na smażonego karpia, możesz usmażyć go w piwnym cieście naleśnikowym. Niebo w gębie!
Zobacz także:
Domowe wędliny: Smak i aromat świąt