Congee ryżowe - chińska zupa nie tylko dla ciała
Chińczycy przygotowują leczniczą zupę z ryżu - congee ryżowe. Ta "zupa dla duszy" jest niebywale wzmacniająca - wyjaśnia w swojej książce "Przepisy na szczęście" Maia Sobczak. Podkreśla, jak odżywczym, a często niedocenianym produktem, jest ryż.
"Ryż można wykorzystać niemal do wszystkiego i dla wszystkich, jest delikatny, nie uczula, łatwo przyjmuje inne smaki i je dopełnia. Chińczycy przygotowują leczniczą zupę z ryżu - congee ryżowe. Ta zupa jest niebywale wspierająca i wzmacniająca - wszystko co włożysz do congee, zostanie niemal natychmiast strawione i rozdystrybuowane po tkankach" - pisze Maia Sobczak.
W swojej książce proponuje kilka przepisów na ten naturalny chiński "lek". Tę zupę można urozmaicać różnorodnymi dodatkami. Zacznijmy jednak od podstawowego przepisu na congee.
Do jego przygotowania potrzeba:
Sposób przygotowania
"Ryż przepłukuję na sicie, podprażam w garnku na oleju lub maśle z dodatkiem imbiru, soli i kurkumy. Dodaję łyżkę sosu sojowego, 10-12 szklanek wody i zielone gałązki selera. Gotuję, aż ryż niemal całkowicie się rozpadnie. Gorący wkładam do miseczek, dodaję pokrojone pomidory i kolendrę, olej orzechowy i sos sojowy" - to jeden z przepisów na congee jaki znajdziemy w książce "Przepisy na szczęście".
Jak wyjaśnia Sobczak, to przepis podstawowy, bo smak zupy, można wzbogacać o dowolne, ulubione składniki. Dodaje, że to danie świetnie sprawdza się na śniadanie, również w wersji na słodko z dodatkiem sezonowych owoców.
Przy okazji tej leczniczej chińskiej zupy, niezwykle pożywnej i lekko strawnej, Sobczak wskazuje na odżywcze właściwości ryżu, który jak pisze: "stanowi podstawę wyżywienia dla niemal jednej trzeciej wszystkich ludzi na świecie".
"Jeśli chodzi o ryż, mówię o takim który zawiera naturalne otręby z osłonki ziarna, uznane za jedne z najbogatszych w składniki odżywcze w tym m.in. w zawrotną ilość przeciwutleniaczy chroniących komórki przed uszkodzeniem. Ryż ma słodki smak czasem nawet orzechowy czy delikatnie jaśminowy. Nie zawiera glutenu, działa przyjaźnie i łagodząco na żołądek i cały układ trawienny. Jest lekkostrawny, uspokaja, pobudza krążenie, zwiększa odporność, normuje poziom cukru we krwi. Mocno wspiera układ immunologiczny. Zawiera całe wiadro składników odżywczych, witamin i związków chroniących ciało przed zapaleniami, wirusami czy mutacją zdrowych komórek w nowotworowe" - podkreśla Maia Sobczak.