Cukinia: Dobry wybór na progu wiosny
Cukinię powinniśmy włączyć do diety całej rodziny, szczególnie na przednówku. Przedwiośnie bowiem to bardzo wymagający czas dla naszego organizmu. Ciało musi się przestawić z zimowego na wiosenny tryb, marzec jest dla niego dużym wyzwaniem.
Często odczuwamy w tym okresie zmęczenie i senność. Niezwykle ważne, aby dostarczyć sobie wartościowych składników odżywczych. Jednocześnie wielu z nas koncentruje swoją uwagę na pozbyciu się uzbieranych w zimie nadwyżek masy ciała. Jednym z lepszych wyborów okazuje się cukinia. Spełnia oba warunki - odżywia i wspiera w drodze do wymarzonej wagi.
Co w sobie kryje?
Cukinia jest lekkostrawna i łagodna w smaku. Wart odnotowania jest fakt, iż nie odkładają się w niej metale ciężkie. Dzięki wysokiej wartości odżywczej i łatwości strawienia polecana jest już sześciomiesięcznym dzieciom. Jest jednym z pierwszych warzyw, o które rozszerza się dietę malucha.
Zawiera bogaty zestaw witamin, m.in.: C, A, K, PP i B1. Ma dzięki temu zdolność wspierania systemu odpornościowego, pozytywnie wpływa na wzrok i kondycję skóry. Jedzona regularnie usprawnia działanie systemu nerwowego, a także reguluje metabolizm, zwłaszcza trawienie węglowodanów.
Składniki mineralne, które znajdziemy w tym warzywie, to szczególnie potas, żelazo i magnez. Jedząc ją dbamy zatem o dobrą pracę serca i funkcjonowanie całego układu mięśniowego człowieka. Poprawić możemy stan kości i zębów, a nawet zapobiegać anemii.
Pomaga schudnąć
Cukinia jest bardzo pożądanym produktem w jadłospisie osób odchudzających się. Mogą ją jadać nawet w dużych ilościach. Znaczna część jej składu to woda. Jest niskokaloryczna: 100 gramów cukinii to zaledwie 15 kcal. Dostarcza wszystkich podstawowych składników odżywczych, zawiera węglowodany, białko roślinne i tłuszcz, oczywiście w małej ilości.
Z przyzwyczajenia cukinię jadamy najczęściej po obróbce termicznej, bo świetnie nadaję się zarówno do pieczenia, jak i smażenia czy duszenia. Zwróćmy jednak uwagę, że w tym procesie tracimy znaczą część cennych wartości odżywczych. Popularne dania z cukinii to: zupy, zapiekanki, marynaty, desery, dżemy czy placki. Najsmaczniejsza jest młoda cukinia.
Poznamy ją po intensywnym, zielonym kolorze skórki i ledwo wykształconych gniazdach nasiennych widocznych po przekrojeniu. W młodą skórkę z łatwością wbić można paznokieć, w starą będzie trudniej. Dlatego starsze owoce obierajmy ze skóry.
Zdecydowanie rekomenduję by zapoznać się z cukinią w postaci surowej i taką właśnie jak najczęściej włączać do menu. Dostaniemy z niej wówczas najwięcej dobrego.
Młode cukinie porządnie myjemy i kroimy w krążki, słupki a nawet gwiazdki (dzieci to docenią i zjedzą z większym apetytem) i jemy dla zdrowia. Cukinia może być bardzo wygodną i smaczną przekąską. Cukinia, w niektórych regionach nazywana kabaczkiem, należy do warzyw dyniowatych. Przywędrowała do naszego kraju z Włoch. Po włosku "zucchina" to po prostu mała dynia.
W zależności od odmiany może być ciemnozielona, żółta albo pasiasta. Warzywo dorasta do ok. 40 cm długości, ale najlepiej smakuje zrywana wcześniej, kiedy ma 15-20 cm, jest wówczas najdelikatniejsza. W Polsce znajduje się na liście 20 najchętniej uprawianych warzyw. Co ciekawe jadalne są również jej kwiaty.
Ewa Koza, dietetyk, autorka bloga mamsmak.com, MAM s’MAK na życie