Czego nie można wkładać do mikrofalówki?

Mikrofalówka to przydatne urządzenie w kuchni, z którego chętnie korzystamy. Szybko i łatwo możemy podgrzać i przygotować w nim jedzenie. Miłośnicy kuchenki mikrofalowej wkładają do niej większość wszelakiego rodzaju żywności, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wielu rzeczy nie można w niej umieszczać. Nie chodzi tu tylko o produkty spożywcze, gdyż powszechnie wiadomo, że w mikrofalówce nie powinny znaleźć się m.in. metalowe przedmioty. Jakich jeszcze naczyń i jedzenia nie można wkładać do tego urządzenia, żeby uniknąć awarii, groźnego wybuchu, pożaru lub wydzielania się niebezpiecznych związków? Sprawdźmy.

Czego nie wkładać do mikrofali?
Czego nie wkładać do mikrofali?©123RF/PICSEL

Jakich przedmiotów nie wkładać do mikrofalówki?

Nie wkładaj aluminium do mikrofali
©123RF/PICSEL

Należy pamiętać, że do mikrofalówki nie można wkładać jedzenia w różnego rodzaju opakowaniach czy naczyniach. Powszechnie wiadomo, że nie poddajemy działaniu mikrofal metalowych przedmiotów, takich jak puszki, miski czy sztućce. Nie należy również umieszczać w tym urządzeniu pozłacanych lub posrebrzanych talerzy. Fale elektromagnetyczne wywołują na powierzchni metalu prądy wirowe, przez co ten się nagrzewa i zaczyna iskrzyć. Do mikrofalówki nie można również wkładać folii aluminiowej, bo ta szybko stanie w ogniu.

W urządzeniu nie powinny się także znaleźć papierowe torby lub styropianowe tacki i opakowania. Podgrzewany dłużej niż dwie minuty styropian stopi się, a przy tym wydzieli szkodliwe substancje. Z papieru zaś uwolnią się toksyny, które mogą ulec zapaleniu. Jeśli chodzi o plastikowe przedmioty, nie wkładajmy do mikrofali takich, które zawierają bisfenol A (BPA). Pod wpływem wysokiej temperatury substancja przenika do jedzenia i powoduje zaburzenia hormonalne oraz zwiększa ryzyko nowotworów.

Których warzyw nie można podgrzewać w mikrofalówce?

Nie podgrzewaj tych warzyw
©123RF/PICSEL

Do mikrofalówki nie powinniśmy wkładać także niektórych warzyw, m.in. selera, szpinaku lub buraków. Znajdują się w nich azotany, które podczas poddania działaniu mikrofal mogą zamienić się w nitrozoaminy. Są to pochodne amin działających rakotwórczo. W kuchence mikrofalowej nie umieszczajmy również papryczki chili. W wyniku podgrzewania, uwalnia się zawarta w niej kapsaicyna. Po otwarciu mikrofalówki trafić może prosto do naszych oczu, nosa i gardła oraz wywołać podrażnienia i problemy z oddychaniem (podobnie jak w przypadku rozpylenia gazu łzawiącego).

Rozmrażanie mięsa w mikrofalówce

Nie rozmrażaj mięsa w mikrofali
©123RF/PICSEL

Jeśli chcemy szybko zrobić obiad, a zapomnieliśmy rozmrozić mięso, nie róbmy tego w mikrofalówce. Ten szybki sposób na rozmrożenie mięsa nie jest zbyt bezpieczny. Mięso będzie bowiem rozmrażać się nierównomiernie i mniejsze kawałki mogą zacząć się gotować. Natomiast większe dalej będą zamarznięte. Tak przygotowane mięso poddane obróbce termicznej stanie się twarde. Ponadto niesie to ze sobą zagrożenie dla zdrowia, gdyż nierównomierne ogrzewanie sprawia, że rozprzestrzeniają się bakterie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas