Czego nie wolno pić na pusty żołądek?

Wiele osób żyje w ciągłym pośpiechu i zapomina o porannych rytuałach, które korzystnie wpływają na kondycję organizmu. Chodzi tutaj o śniadanie, które – według specjalistów – jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Zamiast tego, sięgają po różne napoje, które na tzw. pusty żolądek mogą poważnie zaszkodzić. Nie dość, że podrażniają układ pokarmowy, to mogą na dodatek pogorszyć kondycję naszego organizmu. Zatem czego nie wolno pić na pusty żołądek? Przekonajmy się.

Czego nie wolno pić na pusty żołądek? Wiele osób zadaje sobie to pytanie codziennie
Czego nie wolno pić na pusty żołądek? Wiele osób zadaje sobie to pytanie codziennie123RF/PICSEL

Sok pomidorowy

Wydawać by się mogło, że sok pomidorowy nie powinien zaszkodzić organizmowi. Co prawda, zawiera cenne dla zdrowia substancje, takie jak choćby potas, który wspiera pracę serca i całego układu krążenia, a także likopen. Substancję zaliczaną do naturalnych przeciwutleniaczy, które mogą nie tylko usunąć nadmiar toksyn z organizmu, ale także zapobiegają nadmiernemu starzeniu się komórek, czy zminimalizować ryzyko występowania groźnych chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory. Okazuje się, że sok pomidorowy może wzmagać produkcję przez żołądek kwasów, co przyczynia się do podrażnienia, bólu oraz niestrawności. Dlatego nie powinno się pić soku pomidorowego na pusty żołądek. Oczywiście, nie trzeba z niego całkowicie rezygnować w czasie śniadania, ale warto łączyć go z innymi produktami spożywczymi.

Zamiast małej czarnej - mała czerwona. Zadziała jak kawa!Interia.tv

Soki cytrusowe

Soki cytrusowe to ogromna dawka witaminy C. Nie dość, że może ona stymulować odporność organizmu, co jest szczególnie przydatne w sezonie na przeziębienia i grypę, a także zaliczana jest do silnej grupy przeciwutleniaczy. Dla wielu osób picie soku cytrusowego na pusty żołądek to naturalny sposób na pobudzenie organizmu. Okazuje się, że już niewielka ilość podrażnia żołądek, co może doprowadzić do bólu i niestrawności, a także powodować zgagę i refluks. Nie powinny go wypijać osoby, które cierpią na nadkwasotę. Poza tym soki cytrusowe zawierają naturalny cukier - fruktozę - która podnosi poziom glukozy w organizmie. Jeśli już nasze ciało upora się z jego metabolizowaniem, wtedy następuje gwałtowny spadek energii, co zmniejsza naszą wydajność w ciągu dnia.

Herbata może wzmocnić organizm, ale lepiej jej nie pić na pusty żołądek
Herbata może wzmocnić organizm, ale lepiej jej nie pić na pusty żołądek123RF/PICSEL

Herbata

Herbata traktowana jest jako naturalna alternatywa dla kawy. Kultura jej picia ma wiele tysięcy lat i jest obecna w licznych zakątkach globu. W zależności od rodzaju, może pobudzać, a także wspierać procesy zachodzące w organizmie. Niestety, nie zaleca się picia herbaty na pusty żołądek. Dlaczego? Wszystko dlatego, że ma ona działanie moczopędne i może odwadniać organizm. To także prosta droga do zaburzenia równowagi poziomu pH w żołądku, co sprzyja powstawaniu problemów żołądkowych. Warto wiedzieć, że odwodnienie organizmu może być brzemienne w skutkach. Nie dość, że utrudnia pracę wielu układów, choćby nerwowego czy krążenia, to także sprzyja niedoborom cennych substancji odżywczych. Paradoksalnie picie herbaty na pusty żołądek i związane z nim odwodnienie może powodować do reakcji obronnych organizmu: zatrzymuje w tkankach płyn, przyczyniając się do opuchlizny i obrzęków.

Napoje gazowane pite na pusty żołądek mogą powodować zaparcia
Napoje gazowane pite na pusty żołądek mogą powodować zaparcia123RF/PICSEL

Napoje gazowane

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że napoje gazowane mogą znacznie pogorszyć kondycję organizmu. To przede wszystkim zasługa obecnego w nich cukru, który w nadmiarze może obciążać trzustkę i wątrobę, sprzyjać powstaniu chorób grzybiczych oraz niszczyć zęby. Oczywiście picie napojów gazowanych na pusty żołądek może pogorszyć pracę żołądka. Przede wszystkim obecność dwutlenku węgla sprawia, że narząd jest mniej ukrwiony. Taki stan może doprowadzić nie tylko do spowolnienia trawienia, ale także do powstania zaparć.

Kawa

Choć niektórzy nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki czarnej kawy, to jednak picie jej na pusty żołądek może być katastrofalne w skutkach. Nie dość, że kofeina podrażnia - tak jak w większości wymienionych przypadków - żołądek, to może powodować wzmożoną produkcję kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jego duża ilość w organizmie może powodować przyspieszoną pracę serca, ale także wywoływać niepokój, stany lękowe, ataki paniki czy choćby drżenie rąk. Poza tym pogarsza się nasze samopoczucie. Picie kawy na pusty żołądek zaraz po przebudzeniu może również nie dawać zamierzonego efektu, czyli pobudzenia. Dlatego niektórzy zaraz po wypiciu małej czarnej czują się zmęczeni i ospali, a po kilku godzinach muszą wypić kolejną kawę.

Oglądaj najnowsze promocje i planuj zakupy z ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas