Czym jest kumkwat i jakie ma właściwości?
Niekiedy żółte, niekiedy pomarańczowe, ale zawsze pyszne, kumkwaty to małe owoce cytrusowe o słodkiej skórce i lekko kwaśnym miąższu. Jak wszystkie owoce cytrusowe, kumkwaty są wspaniałym źródłem witaminy C, witaminy A i B2. Kumkwaty są owocami, po które nieczęsto się sięga w supermarketach, a więc przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się, dlaczego powinny znaleźć się na twojej liście zakupów.
Dostarczają silnych przeciwutleniaczy
Oprócz zawartości witaminy C, kumkwaty są również cennym źródłem przeciwutleniaczy, które wzmacniają nasz system odpornościowy i pomagają walczyć z uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Kumkwaty są wspaniałym i smacznym sposobem na walkę z grypą czy przeziębieniem w porze zimowej.
Zawiera mnóstwo minerałów
Kumkwaty są dobrym źródłem minerałów o korzystnym działaniu dla naszego serca i układu krążenia. Owoce te zawierają dużą ilość żelaza, magnezu, wapnia i potasu, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego rytmu serca i odpowiedniego ciśnienia krwi.
Spożywanie kumkwatów wspiera ochronę przeciwnowotworową
Kumkwaty zawierają również dużą ilość flawonoidów, które pomagają zatrzymać rozwój komórek rakowych. Flawonoidy te to luteina, taniny i karotenoidy.
Są doskonałe dla naszej skóry
Fantastyczne połączenie przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, jakie znajdziemy w kumkwatach sprawia, że są doskonałym pożywieniem wpływającym korzystnie na zdrowie naszej skóry. Chronią ją przed słońcem i opóźniają pojawianie się zmarszczek.
Kumkwaty leczą przeziębienie
Jeśli czujesz się przytłoczona objawami przeziębienia, jedzenie kumkwatów może przynieść ci pewną ulgę. Owoce te wykazują naturalne działanie rozrzedzające śluz, a ponadto łagodzą ból gardła.
Pomagają w odchudzaniu
Kumkwaty nie zawierają sodu ani tłuszczu i stanowią doskonałą przekąskę dla osób starających się zrzucić zbędne kilogramy. Dostarczają wielu składników odżywczych i energii przy niemal zerowej zawartości kalorii (7 kalorii na 100 g).
Zmniejszają ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych
Spożywanie kumkwatów może również ochronić cię przed pojawieniem się kamieni nerkowych. Wysokie stężenie kwasu cytrynowego w kumkwatach korzystnie wpływa na pracę nerek i hamuje powstawanie w nich kamieni.
Pomaga w budowie silnych kości
Kumkwaty są dobrym źródłem wapnia, który wpływa korzystnie na kości i zęby. Zapobiega też rozwojowi chorób degeneracyjnych kości w późniejszym wieku.
Kumkwaty są bogatym źródłem błonnika pokarmowego i białka
Spożywanie kumkwatów dostarczy nam odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego i białka, które wspomagają regulację układu trawiennego i przeciwdziałają przejedzeniu. Dzięki temu mają korzystny wpływ na zachowanie pożądanego kształtu naszej sylwetki.
Kumkwaty zawierają kwasy tłuszczowe omega – 3 i omega – 6
Na zakończenie listy korzyści, jakie może nam przynieść spożywanie kumkwatów, jeszcze jedna interesująca informacja. Owoce te są źródłem kwasów tłuszczowych omega – 3 i omega – 6, które potrzebne są dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo – naczyniowego i przeciwdziałają udarom.