Czym zastąpić plastik?
Obecność tworzyw sztucznych w codziennym życiu wydaje się nieunikniona, gdyż z każdą chwilą ich przybywa, a w środowisku naturalnym rozkładają się nawet kilkaset lat. Dlatego wiele ekologów apeluje o to, aby ograniczyć użycie plastiku. Choć zadanie wydaje się trudne, jest możliwe. Wystarczy zmienić kilka swoich przyzwyczajeń i wprowadzić jego ekologiczne alternatywy. Czym zastąpić plastik? Jak go ograniczyć w codziennym życiu? Sprawdźmy.
Zacznij od zakupów
Może się wydawać, że foliowe torby na zakupy odeszły już do lamusa. Jednak nadal są obecne w sklepach, mimo że trzeba za nie zapłacić. Największym problemem są też tzw. zrywki, które ustawione są przy stoiskach z owocami i warzywami. Najlepiej całkowicie z nich rezygnować, ale by nie nosić wszystkiego „luzem”, warto zaopatrzyć się w trwałe worki które dobrze zastępują plastikowe odpowiedniki. W łatwy sposób można je wykonać samodzielnie: wystarczy posłużyć się kawałkiem starej firanki i uszyć je.
Zwróć uwagę na to, w co zapakowany jest asortyment w sklepie: zamiast kupować np. mięso mielone pakowane próżniowo, można zaopatrzyć się w nie na stoisku mięsnym. Wiele ekspedientek umożliwia użycie swoich opakowań: podaj wielorazowy pojemnik obsłudze, a zapakuje w nie zakupione produkty. Pamiętaj, aby do sklepu zabierać ze sobą bawełnianą torbę na zakupy, która jest trwalsza od tych plastikowych.
Woda
Codziennie powinno się wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie. Najczęściej sięgamy wodę butelkowaną, gdyż obawiamy się o jakość wody z kranu. Warto wiedzieć, że popularna kranówka jest bezpieczna i nic nie stoi na przeszkodzie, aby pić ją na co dzień. Można również zaopatrzyć się w odpowiednie filtry i zamontować je na rurach albo kupić filtr dzbankowy. To wydatek, który się szybko zwróci, a przy okazji zauważysz, że np. w czajniku nie pojawia się kamień. Jeśli takie rozwiązanie cię nie przekonuje, postaraj się kupować wodę w szklanych butelkach. Dystrybuują je przede wszystkim małe rozlewnie. Kupując ją, przy okazji wesprzesz lokalnych przedsiębiorców.
Przechowywanie
Uporządkuj swoją domową spiżarnie i przełóż artykuły sypkie do słoików. Oczywiście nie trzeba zaopatrywać się w nowe, wystarczy wykorzystać te, w których kupione były wcześniej np. ogórki konserwowe albo śledzie. Nie dość, że w taki sposób przechowywane mąki, kasze i ryż nie będą podatne na działanie wilgoci, to unikniesz obecności np. moli spożywczych.
Szczoteczka do zębów
Większość szczoteczek do zębów wykonana jest z całości z tworzywa sztucznego. Zaleca się, aby wymieniać je jak najczęściej (minimum raz w miesiącu). Zamiast używać plastikowej, sięgnij po bambusową. Jej miękkie i naturalne włosie nie podrażnia dziąseł, za to dokładnie usuwa płytkę nazębną. Choć ją też często trzeba wymieniać, to rozkłada się znacznie szybciej niż jej plastikowy odpowiednik.
Metalowe puszki
Pakowane do puszek warzywa konserwowe są niezbędne np. do przygotowywania sałatek. Metal łatwo jest poddać recyklingowi, ale można też go wykorzystać do innych celów. Puszki wystarczy dokładnie umyć, usunąć z nich etykietę i pomalować farbą akrylową. W łatwy sposób stworzysz pojemnik do przechowywania biżuterii, przyborów biurowych. Zrób dziury odpływowe na dnie, a sprawdzą się jako doniczki: idealnie będą rosły w nich zioła, takie jak bazylia, kolendra czy pietruszka.