Dania z kapustą i grochem
Pierwsza gwiazdka na niebie, opłatek i... świąteczne dania na stole. Podpowiadamy, jak je przyrządzić, by miały moc przypisywaną im przez naszych przodków.
Złociste krokieciki
Sposób przygotowania
1. Kapustę kwaszoną opłucz na sitku pod bieżącą wodą, osącz, a potem dodatkowo dobrze odciśnij (ew. potnij na mniejsze kawałki). Opłukaną kapustę przełóż do garnka. Zalej niewielką ilością zimnej wody. Gotuj ok. 40 minut na małym płomieniu.
2. Pieczarki oczyść, ew. szybko opłucz pod bieżącą wodą i osusz. Grzyby pokrój w drobną kosteczkę albo zetrzyj na tarce o dużych otworach.
3. Cebulę obierz, posiekaj. Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oleju. Zeszklij na nim cebulę, potem dołóż pieczarki i smaż razem jeszcze kilka minut. Kapustę odcedź, osącz, wymieszaj z pieczarkami. Przypraw do smaku solą, pieprzem i odrobiną cukru.
4. Mąkę wsyp do wysokiego naczynia. Wbij 2 jajka. Wlej mleko oraz wodę. Wsyp 2 spore szczypty soli. Składniki dobrze wymieszaj mikserem, tak by nie było grudek. Ciasto odstaw pod przykryciem na ok. 20 minut.
5. Rozgrzej mocno dużą patelnię z niskim brzegiem. Smaruj ją cienko olejem. Wylewaj małe porcje ciasta. Równomiernie je rozprowadzaj po całej powierzchni patelni i smaż cienkie naleśniki. Rozłóż na nich farsz. Zwiń, formując krokiety. Pozostałe jajka roztrzep widelcem. Zanurz w nich krokiety. Obtocz je w bułce tartej i zrumień na mocno rozgrzanym oleju. Podawaj jako samodzielne danie albo jako dodatek do czystego barszczyku.
Sałatka z buraczkami
Sposób przygotowania
1. Ocet utrzyj ze szczyptą soli i pieprzu. Wlej oliwę, ciągle ubijając. Domieszaj musztardę i miód. Odstaw w chłodne miejsce. Buraki wyszoruj. Zalej wrzątkiem, gotuj w łupinkach ok. 90 min. Ziemniaki obierz, opłucz, ugotuj w posolonej wodzie. Miękkie buraki i ziemniaki odcedź. Buraki przestudź, polewając zimną wodą. Obierz i razem z ziemniakami pokrój w kosteczkę. Groch osącz.
2. Cebulę obierz, potnij w półplasterki. Korniszony pokrój na kawałeczki. Jabłka umyj, oczyść, pokrój w kostkę. Wszystkie składniki wymieszaj w salaterce. Przypraw. Polej przygotowanym sosem.
Gołąbki z pęczakiem
1. Grzyby i groch mocz osobno przez noc. Następnego dnia ugotuj do miękkości w tej samej wodzie, w której się moczyły (ok. 40 min). Odcedź. Kaszę wrzuć na posolony wrzątek, gotuj 20 minut, odcedź, osącz. Cebule obierz, posiekaj, zeszklij na 1 łyżce masła. Grzyby i groch grubo posiekaj. Połącz z pęczakiem oraz cebulą. Przypraw do smaku solą i pieprzem.
2. Z kapusty wytnij głąb. Główkę włóż do garnka z posolonym wrzątkiem i sparz. Kolejno zdejmij zewnętrzne liście. Na każdym połóż porcję farszu. Zwiń, formując gołąbki. Obsmaż je na 2 łyżkach rozgrzanego masła. Potem ułóż je ciasno w garnku. Obłóż 2 łyżkami masła. Zalej bulionem. Dodaj listki laurowe i ziele angielskie. Duś pod przykryciem 60 minut.
Bigos z grochem
Sposób przygotowania
1. Groch opłucz. Przełóż do garnka, zalej wodą, odstaw na noc do namoczenia. Następnego dnia ugotuj do miękkości. Kapustę kwaszoną odciśnij, pokrój, przełóż do garnka. Dodaj listki laurowe oraz ziarenka ziela angielskiego i pieprzu. Zalej niewielką ilością wody. Gotuj pod przykryciem 30 minut. Cebule obierz, grubo posiekaj. Na patelni rozgrzej olej, wrzuć cebule i mieszając, usmaż je na szklisto. Dodaj do kapusty, dołóż także groch. Wymieszaj.
2. Kapustę z grochem przypraw solą, pieprzem, szczyptą cukru oraz suszonym majerankiem. Gotuj jeszcze 15 minut. Od czasu do czasu mieszaj, aby potrawa nie przywarła do dna garnka. Udekoruj rozmarynem.