Dlaczego warto dodawać curry do potraw?
Curry to kompozycja przypraw, która przywędrowała do Europy prosto z Indii. Dzięki mieszaninie kolendry, imbiru, kurkumy i czarnego pieprzu, nadaje potrawom głęboki i intensywny smak. Ponadto przyprawa ta ma wiele właściwości prozdrowotnych. Curry wzmacnia serce oraz łagodzi dolegliwości bólowe. Dlaczego jeszcze warto dodawać curry do potraw?
Spis treści:
Czym jest przyprawa curry?
Curry to przyprawa wykorzystywana w kuchni indyjskiej, skąd zresztą pochodzi. Dania z tej części świata są pikantne i zazwyczaj składają się z serów, grzybów, mięsa czy warzyw. Curry ma za zadanie nadać potrawom ostrego i intensywnego smaku. W różnych częściach Indii przyprawa ta może mieć nieco inny skład. Jednak prawdziwe curry ma zawsze te same podstawowe składniki, do których należą: papryczka chili, kurkuma, imbir, czarna gorczyca, kmin rzymski oraz pieprz czarny i kolendra.
Jakie właściwości posiada curry?
Curry jest zdrową przyprawą, którą warto dodawać do różnych dań. Ma wiele właściwości prozdrowotnych, m.in. zmniejsza bóle stawów, działa przeciwbakteryjnie oraz może poprawiać pracę układu krążenia. Posiada wiele ważnych substancji, które wpływają na korzystne działanie przyprawy. Do najbardziej powszechnych należy m.in. kurkumina, odpowiedzialna za zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie, a także piperyna, która wspomaga procesy trawienne. Należy też wspomnieć o gingerolu, gdyż ma on działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
Curry obniża poziom glukozy we krwi
Kurkumina, która jest jednym ze składników korzenia kurkumy, pomaga w regulowaniu glikemii, obniżając tym samym poziom cukru we krwi. Ponadto zmniejsza produkcję glukozy w wątrobie. Dowiodły tego badania przeprowadzone w 1972 roku przez zespół naukowców Srinivasan.
Zobacz: Makaron z czosnkiem niedźwiedzim
Walka z anemią
Curry jest również bogatym źródłem żelaza. To bardzo ważny pierwiastek, który pomaga transportować tlen do krwi oraz jest głównym składnikiem hemoglobiny. Żelazo powinno znajdować się w codziennej diecie, ponieważ zapobiega występowaniu anemii.
Zapobieganie chorobom układu krążenia
Przyprawa w korzystny sposób wpływa na profil lipidowy i może znacznie obniżyć stężenie cholesterolu we krwi. Kardamon zawarty w curry rozszerza naczynia krwionośne, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zawału serca.
Przeciwzapalne działanie curry
Kurkuma będąca jednym ze składników przyprawy znacząco może zmniejszyć stany zapalne stawów oraz łagodzić ich ból. Curry powinny do swoich posiłków dodawać osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów.
Curry wspomaga układ kostny
Kolejną zaletą curry jest wspomaganie regeneracji kości po złamaniach oraz ich mineralizacji. To wszystko za sprawą zawartej w przyprawie kurkumy oraz składników mineralnych np. wapnia.
Polecamy również: Jak zrobić domową zapiekankę?
Zastosowanie curry w kuchni
Curry to przyprawa do potraw znana dobrze na całym świecie. Nadaje potrawom żółtą barwę oraz aromatyczny zapach. Najczęściej używa się go jako dodatek do potraw z ryżem, mięsem, rybami oraz warzywami. Mieszankę przypraw można też wykorzystać do sałatek i zup, aby dodać im bardziej intensywnego smaku. Wegetarianie doprawiają za pomocą curry m.in. tofu.
Warto zobaczyć: