Dlaczego warto jeść wątróbkę?

Jedni na sam jej widok kręcą nosem, a inni się nią wprost zajadają. Wątróbka drobiowa, bo o niej mowa, to jeden z produktów obecnych w sklepach mięsnych, który mocno spolaryzował nasze społeczeństwo. Okazuje się, że nie tylko jej smak podzielił Polaków, ale także jej właściwości. Jedno jest pewne: z wątróbki nie wolno całkowicie rezygnować, ponieważ jest skarbnicą wielu cennych dla zdrowia substancji. Jakich? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Wątróbka drobiowa spolaryzowała społeczeństwo
Wątróbka drobiowa spolaryzowała społeczeństwo123RF/PICSEL

Dwie strony wątróbki

Wątróbka drobiowa zaliczana jest do podrobów - części wnętrzności zwierząt, które są jadalne. Niestety, choć wiele osób je mięso, niektórym sam widok albo świadomość pochodzenia wątróbki źle się kojarzy. Sprawę potęguje fakt, że często nasze babcie i mamy serwowały ją nam nie zawsze w przystępnej formie. Dziś już wiadomo, że wątróbka może być serwowana na setki wyśmienitych sposobów. Jej specyficzny smak może być stłumiony dodatkami, takimi jak np. cebula i czosnek, ale także i innymi - z pozoru nietypowymi - takimi jak piwo czy soczyste jabłka. Poza tym wątróbka jest częstym składnikiem wytrawnych farszów albo stanowi wyszukaną przystawkę.

Zmysłowe smaki: Wątróbka cielęca z jabłkamiInteria.tv

Wątróbka jest zdrowa

Innym powodem, dla którego wątróbka jest niedoceniana, jest świadomość funkcji tego narządu w organizmie. Wiele osób błędnie myśli, że nafaszerowana jest toksynami. Fakt: wątróbka spełnia ważną rolę w detoksykacji organizmu i trawieniu, bowiem pomaga w szybkim i sprawnym usunięciu zbędnych produktów przemiany materii, a także szkodliwych substancji, ale sama w sobie nie jest ich rezerwuarem. Dlatego można ją bezpiecznie jeść, zwłaszcza tę pochodzącą od zwierząt hodowlanych, bowiem one często przechodzą bardzo restrykcyjne badania laboratoryjne.

Wątróbka to bardzo cenne źródło witaminy A
Wątróbka to bardzo cenne źródło witaminy A123RF/PICSEL

Co zawiera wątróbka?

Wątróbka jest prawdziwą skarbnicą cennych wartości odżywczych. To przede wszystkim źródło pełnowartościowego białka, które zestawione jest z niską kalorycznością i obecnością małej ilości tłuszczu. Białko to cenny budulec tkanek organizmu, ważny surowiec energetyczny, składnik płynów ustrojowych oraz substancja pobudzająca odporność. Ale to nie koniec cennych substancji obecnych w wątróbce. To znane źródło żelaza, które zapobiega anemii, ale także pomaga metabolizować cholesterol (i ograniczać jego ilość), a także pomagać wątrobie usuwać toksyny. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że to także skarbnica cennych witamin: A oraz tych z grupy B.

Wątróbka na sprawny wzrok

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wątróbka jest bardzo bogata w witaminę A. Ta substancja rozpuszczalna w tłuszczach znana jest ze swoich właściwości korzystnie działających na wzrok, a także na kondycję skóry. Warto wiedzieć, że witamina A chroni plamkę żółtą przed zwyrodnieniami, co oznacza, że na dłużej zachowuje się ostry i wyraźny wzrok. Ona także pomaga utrzymać oczy w dobrej kondycji, zapobiega przesuszaniu się gałki i niweluje ogólny dyskomfort. Poza tym witamina A zwiększa elastyczność skóry, ułatwia jej regenerację, a także opóźnia procesy jej starzenia się (np. niweluje zmarszczki i sprawia, że wolniej się tworzą).

Jesteś w ciąży? Uważaj na wątróbkę!
Jesteś w ciąży? Uważaj na wątróbkę!123RF/PICSEL

Wątróbka na skołatane nerwy

Wątróbka jest również doskonałym produktem, który pomoże na skołatane nerwy i może zminimalizować skutki życia w przewlekłym stresie. To zasługa przede wszystkim kwasu foliowego, który wspiera pracę układu nerwowego. Poza tym substancja ta jest przydatna dla par starających się o potomstwo. Korzyści są wymierne dla obojga partnerów, bowiem u kobiet sprzyja owulacji, natomiast u mężczyzn poprawia się dzięki niemu jakość nasienia. Kwas foliowy jest także przydatny dla kobiet w ciąży, bowiem pomaga w prawidłowym rozwoju układu nerwowego płodu.

Wątróbka a ciąża

Istnieje kolejny spór dotyczący wątróbki i jej wpływu na rozwijający się płód. Z jednej strony zawiera cenny kwas foliowy, a z drugiej witaminę A, który dla rozwijającego się dziecka może być toksyczna. Na szczęście wątróbka zjedzona w niewielkich ilościach i w odstępie kilkunastu tygodni nie wyrządzi wielkiej szkody, ale warto wiedzieć, aby zachować umiar i w międzyczasie nie stosować suplementów zawierających tę witaminę.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas