Dlaczego warto pić codziennie sok z buraka?

Buraki to warzywa, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Wykorzystywane są w naszej rodzimej kuchni na wiele różnych sposobów – przygotowuje się z nich zupy, sałatki. Warto włączyć te potrawy do diety, gdyż buraki obfitują w składniki odżywcze. Jednak trzeba wiedzieć, że warzywa te szczególnie korzystnie wpływają na organizm, gdy są spożywane na surowo. Najlepiej więc przygotować sok z buraka i pić go codziennie. Jest to przede wszystkim panaceum na wysokie ciśnienie, ale zalet tego napoju jest znacznie więcej. Dlaczego warto pić sok z buraka? Oto powody.

Pij codziennie sok z buraka, a efekty cię zaskoczą!
Pij codziennie sok z buraka, a efekty cię zaskoczą!123RF/PICSEL

Co zawiera sok z buraka?

Buraki to zarazem jedne z najpopularniejszych, jak i najzdrowszych warzyw. Zawierają wiele składników odżywczych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Warzywa te są bogate w przeciwutleniacze, a zwłaszcza w betaninę. Związki te zwalczają wolne rodniki i zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów. W burakach znajdują się też witaminy A, C, E, K i z grupy B oraz kwas foliowy. Ale to jeszcze nie koniec. W tych czerwonych warzywach obecne są również liczne składniki mineralne, w tym żelazo, magnez, miedź, cynk, wapń, potas, sód i fosfor. W dodatku buraki zawierają błonnik pokarmowy, który korzystnie wpływa na przemianę materii. Taki skład sprawia, że warto włączyć buraki do diety. Jednak obróbka termiczna niszczy część z tych cennych składników, dlatego najlepiej spożywać warzywa na surowo. Najlepszym sposobem będzie więc przygotowanie soku z buraka i picie go codziennie. Jak napój wpłynie na zdrowie?

Przepis na syrop z buraka na kaszelInteria Kulinaria

Sok z buraka: Właściwości

Codzienne picie soku z buraka może przynieść wymierne korzyści dla organizmu. Przede wszystkim pomaga on obniżyć ciśnienie krwi u osób cierpiących na nadciśnienie. Już po dwóch tygodniach można zauważyć jego wyraźny spadek. Sok z buraka obniża też poziom cholesterolu we krwi i zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, np. zawału czy udaru. Dzięki zawartości żelaza, które bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, zapobiega też niedokrwistości, czyli anemii.

Sok z buraka warto również pić, by poprawić przemianę materii i pozbyć się zbędnych kilogramów. Dzięki błonnikowi napój pobudza perystaltykę jelit, oczyszcza organizm ze złogów i toksyn oraz reguluje apetyt. Picie tego soku pomoże również wzmocnić odporność i złagodzić stany zapalne w organizmie. Warto więc stosować go zwłaszcza w sezonie infekcyjnym, a przemawia za tym jeszcze jeden fakt. Sok z buraka może bowiem łagodzić suchy i mokry kaszel oraz ból gardła.

Dlaczego jeszcze warto pić codziennie sok z buraka? Dzięki licznym witaminom i minerałom napój poprawi wydolność i wytrzymałość organizmu. Zaleca się więc picie go przed treningami. Sok z buraka świetnie oddziałuje również na skórę. Zawarte w nim przeciwutleniacze opóźniają procesy starzenia i działają przeciwzapalnie. Picie soku pomoże więc uporać się z trądzikiem i wypryskami oraz sprawi, że cera stanie się promienna.

Jak zrobić sok z buraka?

Sok możesz przygotować z kiszonego buraka
Sok możesz przygotować z kiszonego buraka123RF/PICSEL

Przygotowanie tego odżywczego i zdrowego napoju jest bardzo proste. Wystarczy obrać buraki, pokroić na kawałki i wrzucić do sokowirówki. Jeśli jej nie posiadamy, możemy dodać nieco wody i zblendować warzywa. Sok można przygotować z surowego buraka ćwikłowego, ale warto też wykorzystać do tego buraka kiszonego. Podczas fermentacji powstaje bowiem wiele kultur bakterii, które korzystnie wpływają na florę bakteryjną jelit, a tym samym na pracę układu pokarmowego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas