Dlaczego warto pić sok ze szpinaku?
Picie soku ze szpinaku przynosi organizmowi same - często bardzo zaskakujące - korzyści. W końcu powstaje na bazie warzywa, które uchodzi za prawdziwą bombę witaminową i tym samym zasila szeregi dobrze wszystkim znanych i uwielbianych superfood. Szpinak - dzięki cennym składnikom, które w sobie skrywa - a zwłaszcza solidnej zawartości przeciwutleniaczy, witamin, minerałów i białka - wszechstronnie wspomaga zdrowie i wspiera profilaktykę groźnych chorób. Okazuje się bardzo przydatny przy leczeniu cukrzycy, miażdżycy i chorób oczu, ponadto wykazuje właściwości antyoksydacyjne, regeneracyjne i wspaniale oczyszcza organizm z toksyn. Z jakich jeszcze powodów warto sięgnąć codziennie po szklankę apetycznego szpinakowego soku? W jakich połączeniach smakuje doskonale? Sprawdźmy!
Szpinak: Dlaczego warto po niego sięgać?
Szpinak to warzywo, które pozwala na rozmaite wariacje w kuchni. Doskonale smakuje podawany na surowo, gotowany na parze, podsmażony, albo w postaci soku. Picie tego ostatniego sprawia, że dostarczamy do organizmu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy i minerały. Sok ze szpinaku doskonale komponuje się z owocami, m.in. pomarańczami, bananami i jabłkami. Poza nietuzinkowymi walorami odżywczymi jest prosty w przygotowaniu i po prostu pyszny!
Sok ze szpinaku: Co zawiera?
Nie bez powodu szpinak uchodzi za prawdziwą bombę odżywczą. Stanowi bogate źródło witamin C, E, K, beta-karotenu oraz tych z grupy B. Te ostatnie wspierają prawidłową pracę układu nerwowego oraz stymulują przemianę materii. Poza tym sok ze szpinaku to zastrzyk cennych minerałów - takich jak żelazo, cynk, mangan, potas, magnez i miedź - oraz luteiny, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Dzięki niemu dostarcza się też do organizmu solidne ilości błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę układu pokarmowego oraz wspiera ochronę przed dolegliwościami żołądka i jelit.
Kto powinien sięgać po sok ze szpinaku?
Po sok ze szpinaku powinny sięgać osoby odchudzające się i dbające o sylwetkę, gdyż świetnie podkręca trawienie i metabolizm. Wspaniale sprawdza się też w detoksykacji organizmu (pomaga usunąć wszelkie zbędne produkty przemiany materii). Za najcenniejsze składniki obecne w szpinaku uznaje się jednak przeciwutleniacze, które nie dość, że spowalniają procesy starzenia się organizmu, to przy tym zmniejszają ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych m.in. nowotworowych, zwyrodnieniowych (np. choroby Parkinsona) oraz układu sercowo-naczyniowego (np. miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu). Z kolei zawarta w szpinaku luteina ma bardzo dobroczynny wpływ na wzrok i redukuje ryzyko pojawienia się np. zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po szklankę szpinaku? Bo pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu LDL, redukuje napięcie i poprawia samopoczucie; działa też odmładzająco i wspiera walkę ze zmarszczkami. Dodać też warto, że ten odżywczy zielony napój wspomaga prawidłową pracę nerek i mięśni oraz sprzyja budowaniu odporności. (Stanowi oręż w walce z infekcjami o podłożu bakteryjnym czy wirusowym).
Jak przygotować sok ze szpinaku?
Do przygotowania soku ze szpinaku można wykorzystać zarówno surowiec mrożony jak i świeży. Poza tym przydatne okażą się także owoce, takie jak pomarańcze, kiwi czy jabłka oraz aromatyczne przyprawy i zioła. Przygotowane składniki wystarczy starannie oczyścić i umyć pod bieżącą wodą oraz - w razie potrzeby - obrać. Na koniec należy je rozdrobnić i umieścić w wybranym przez nas - sokowirówce lub blenderze. Warto pamiętać, że wszystkie składniki trzeba zmiksować na maksymalnych obrotach. Gdy konsystencja stanie się gładka i jedwabista - to znak, że odżywczy napój jest gotowy do picia. Smacznego!