Dodaj ten składnik do biszkoptu. Wyjdzie puszysty jak nigdy!
Puszysty i lekki biszkopt jest bazą wielu smacznych tortów i ciast z kremem czy owocami. Z pozoru wydaje się prosty w wykonaniu, ale ze względu na jego delikatność jego przygotowanie może przysporzyć sporo problemów osobom z mniejszym doświadczeniem kulinarnym. Trzeba bowiem kierować się kilkoma zasadami, dzięki którym biszkopt nie opadnie, ładnie wyrośnie i będzie równy. Jednym z trików, które stosowały nasze mamy i babcie, jest dodanie do ciasta niecodziennego składnika. Tym dodatkiem jest… ocet! Za jego sprawą biszkopt zawsze się uda i będzie jeszcze bardziej puszysty. Sprawdź poniżej, dlaczego warto dodać ocet do biszkoptu i jak go użyć.
Jak upiec dobry biszkopt?
Jest wiele przepisów na biszkopt i każdy ma swój ulubiony sposób jego przygotowywania, który często przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Ciasto jest dość proste w wykonaniu, w końcu w tradycyjnej wersji składa się tylko z trzech składników - mąki, jajek i cukru. Dzięki temu jest lekkie i puszyste, przez co doskonale sprawdza się jako podstawa tortów oraz wielu wymyślnych ciast. Jednak zdarza się, że biszkopt nie rośnie pięknie i szybko opada. Warto więc poznać różne patenty na to, by wychodził zawsze idealnie.
Sprawdzone triki na udany biszkopt
Jeśli chcesz, by biszkopt się udał, pamiętaj o tym, by użyć jajek o temperaturze pokojowej. Dlatego najlepiej wyjąć je z lodówki przynajmniej dwie godziny wcześniej. Dzięki temu na pewno dobrze się ubiją. Ważne jest też, by jak najdokładniej oddzielić żółtko od białek. Jeśli wpadło ci trochę żółtka do białka, koniecznie je usuń, gdyż nawet najmniejsza ilość uniemożliwi ubicie piany.
Aby biszkopt wyszedł idealny, warto użyć cukru pudru zamiast tradycyjnego kryształu. Jest bowiem o wiele lżejszy, więc o wiele lepiej sprawdzi się do przygotowania tego delikatnego ciasta.
Jeśli chodzi o rodzaj i ilość mąki dodawanej do biszkoptu, są dwie szkoły. Jedni odmierzają tyle samo produktu, ile ważą jajka, natomiast drudzy dozują go w łyżkach stołowych i dodają o łyżkę więcej niż jajek. Jeśli więc robisz biszkopt z sześciu jaj, powinieneś dodać do niego sześć łyżek mąki. Ważną zasadą przy pieczeniu biszkoptu jest również przesiewanie mąki i dodawanie jest stopniowo do ciasta. To sprawi, że biszkopt odpowiednio wyrośnie i nie opadnie. Podczas dosypywania mąki do ciasta, nie należy już używać miksera w celu połączenia składników. Masę wymieszaj łyżką stołową lub drewnianą.
Jeśli chcesz mieć pewność, że biszkopt wyjdzie idealny, możesz poznać jeszcze inne sprawdzone triki na jego przygotowanie. Jednym z nich jest dodanie proszku do pieczenia, który nadaje biszkoptowi puszystości. Nasze mamy i babcie stosowały w tym celu jeszcze jeden tajemniczy składnik. O czym mowa? O occie!
Dlaczego warto dodać ocet do biszkoptu?
Niektóre panie domu podczas przygotowywania biszkoptu dodają do niego ocet spirytusowy. Ten kwaśny i cierpki produkt zazwyczaj dodaje się do różnego rodzaju sałatek, więc jego połączenie ze słodkim ciastem może wydawać się kontrowersyjnym pomysłem. Nic jednak bardziej mylnego! Dodając ocet do biszkoptu, możesz mieć pewność, że ciasto będzie jeszcze bardziej puszyste i idealnie nawilżone! Nie musisz się martwić o charakterystyczny smak i zapach octu. Nie będzie on w ogóle wyczuwalny w gotowym wypieku.
Przepis na biszkopt z dodatkiem octu
Do przygotowania puszystego biszkoptu z dodatkiem octu będziesz potrzebować:
- 6 jajek
- 7 łyżek stołowych mąki
- 7 łyżek stołowych cukru pudru
- Pół łyżeczki proszku do pieczenia
- 1-1,5 łyżeczki octu spirytusowego
Sposób przygotowania
Białka należy dokładnie oddzielić od żółtek, wymieszaj je z cukrem i ubić z nich pianę. W osobnym naczyniu żółtka połącz z proszkiem do pieczenia i octem oraz wymieszaj do uzyskania jednolitej masy. Dodaj ją stopniowo do ubitej piany i wymieszaj wszystko mikserem. Następnie należy powoli dodawać przesianą mąkę i mieszać ciasto łyżką. Gdy ciasto będzie bez grudek, wylej je na formę wyłożoną papierem do pieczenia i włóż do piekarnika nagrzanego do 150-170 stopni Celsjusza. Piecz biszkopt około 30-45 minut. Aby sprawdzić, czy ciasto jest gotowe, wykorzystaj wykałaczkę lub drewniany patyczek.