Dyniowe specjały: Z czym i która dynia komponuje się najlepiej?

Dynia jest warzywem uniwersalnym. Może być wspaniałym dodatkiem do obiadu albo stanowić danie główne. Przygotować z niej można bardzo wiele potraw. Najpopularniejsze są dyniowe zupy, placki, kotlety oraz racuchy. To nie koniec kulinarnych zastosowań tego warzywa. Będzie wybornie smakowało w różnych deserach: ciastach, muffinach, tortach, a nawet w naleśnikowym farszu. Jak wykorzystać dynię? Jakie dania można z niej przygotować? W jakim towarzystwie komponuje się najlepiej? Przekonajmy się.

Dynie
Dynie ©123RF/PICSEL
Kompot z dyni – jak go zrobić?Interia Kulinaria

Co znajdziemy w dyni?

Obieranie dyni
©123RF/PICSEL

Dynia jest warzywem, które króluje jesienią na naszych stołach. Choć wymaga odpowiedniego przygotowania, które z pozoru wydaje się czasochłonne, warto podjąć wysiłek. Dynia jest niskokaloryczna (około 30 kcal w 100 gramach miąższu), ale za to bardzo sycąca. Co zawiera? To przede wszystkim ogromna dawka drogocennego dla naszych jelit błonnika, solidna porcja beta-karotenu oraz spora ilość potasu i kwasu foliowego. W sztuce kulinarnej korzystamy również z pestek dyni, które zawierają ważny dla kondycji skóry cynk oraz lecytynę (wykazuje nieocenione działanie na nasz mózg). Warto wiedzieć, że uzyskiwany z pestek dyni olej chroni przed szkodliwym wpływem cholesterolu oraz zawiera przeciwutleniacze, które szybko rozprawiają się z wolnymi rodnikami.

Zastosowania dyni

Aby czerpać z dyni to co najcenniejsze, musimy wcześniej ją odpowiednio przygotować. Po pierwsze warzywo trzeba obrać. Wszystko, czego potrzebujemy, to ostry i długi nóż. Na początku musimy odciąć znajdujący się w warzywie ogonek oraz końcówkę po przeciwległej stronie. Następnie należy przeciąć warzywo na pół – wtedy łatwiej jest nam je podzielić na mniejsze kawałki oraz usunąć pestki (warto je zatrzymać). Tak przygotowaną dynię możemy teraz obrać ze skórki. Najlepiej posłużyć się mniejszym, ostrym nożykiem albo specjalnym obierakiem do warzyw.

Rodzaje dyni

Dynie hokkaido
©123RF/PICSEL

Dynia, którą najczęściej spotykamy w naszych sklepach, to tzw. dynia polska. Nie posiada ona wyrazistego smaku, ale odpowiednio przygotowana może być niemałym zaskoczeniem kulinarnym. Obrana i pokrojona w kostki będzie składnikiem odżywczej, sycącej oraz rozgrzewającej zupy. Natomiast starta na tarce będzie alternatywą dla ziemniaków w postaci placków ziemniaczanych. Możemy też popuścić wodze fantazji: po zblendowaniu przygotujemy z niej wyborne ciasta, torty oraz babeczki. Nieco prostszym przepisem jest dyniowe purée albo dynia pieczona z przyprawami, takimi jak tymianek albo majeranek.

Dynia hokkaido

Warzywo, które pochodzi z Japonii. Ma charakterystyczny owalny kształt i skórkę w kolorze ciemnopomarańczowym. Nie jest imponujących rozmiarów: waży maksymalnie do 2 kg. Największą zaletą tej dyni jest skórka, która nie wymaga obierania – pod wpływem obróbki termicznej mięknie i nadaje się do spożycia. Niestety dynia hokkaido zawiera sporo pestek, ale zwarty miąższ o delikatnym orzechowym smaku rekompensuje tę wadę. Warzywo idealnie nadaje się do duszenia oraz smażenia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodawać ją do zup i sałatek albo tworzyć z niej wyśmienite pasty kanapkowe. Można ją też po prostu upiec.

Dynia makaronowa

Dynia makaronowa
©123RF/PICSEL

Hitem ostatnich lat jest dynia makaronowa. Charakteryzuje się podłużnym kształtem oraz zielono-żółtą skórką. Kryje w sobie miąższ, który pod wpływem obróbki cieplnej rozwarstwia się, tworząc strukturę przypominającą makaron. Przygotowanie tej dyni jest banalnie proste. Wystarczy upiec ją w piekarniku, ostudzić, przekroić na pół, usunąć pestki i delektować się wspaniałym miąższem, którego struktury rozciągają się jak spaghetti. Taki dyniowy makaron może być podawany w towarzystwie sosu pomidorowego albo warzywnego.

Dynia piżmowa

Dynia piżmowa kształtem przypomina dużą gruszkę. Jej górna część jest smukła i pozbawiona pestek (za to pełna miąższu), natomiast dolna jest szersza i wypełniona pestkami. Gniazdo nasienne jest zwarte, przez co bardzo łatwo można je usunąć. Dynia piżmowa pochodzi z Ameryki Środkowej i charakteryzuje się ciekawym, orzechowym smakiem. Warzywo, podobnie jak pozostałe odmiany, może być pieczone i gotowane, jednak ta odmiana nadaje się również do faszerowana fantazyjnymi dodatkami warzywnymi i mięsnymi. Pokrojona w słupki górna część dyni, zapieczona z przyprawami, będzie idealną przekąską na jesienne wieczory.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas