Dzień Placków Ziemniaczanych. Co zrobić, aby były chrupiące?

Uwielbiane przez Polaków ponadczasowe placki ziemniaczane swoje święto obchodzą 13 listopada. Patentów na zrobienie złocistych, pysznych placków jest cała masa, jednak jak sprawić, aby wyszły naprawdę chrupiące? Podpowiadamy prosty sposób.

Jaki jest sekret chrupiących placków ziemniaczanych?
Jaki jest sekret chrupiących placków ziemniaczanych?123RF/PICSEL

Placki ziemniaczane uwielbiamy jeść ze śmietaną, gulaszem, niektórzy również zajadają się nimi w wersji na słodko z cukrem. Ten specjał łączy jednak jedna rzecz: chcemy, aby zawsze były złociste i chrupiące. Okazuje się, że jest sposób, który zagwarantuje nam chrupkość tej smakowitej potrawy.

Co zrobić, aby placki ziemniaczane były chrupiące?

13 listopada placki ziemniaczane mają swoje święto. Tego dnia warto wypróbować więc sposób, który sprawi, że będą one chrupiące jak nigdy przedtem. Jest kilka wytycznych, które pozwolą nam cieszyć się wyjątkową chrupkością placków.

Po pierwsze: patelnia. Dobrze jest zaopatrzyć się w taką z grubym dnem, która rozgrzeje się równomiernie i pozwoli odpowiednio długo smażyć masę na placki dzięki utrzymywaniu pożądanej temperatury. Do smażenia ich watro użyć oleju o neutralnym smaku i wysokiej temperaturze dymienia i pamiętać o tym, aby nie nakładać dużych porcji. Grube placki ziemniaczane dużo trudniej równomiernie usmażyć i osiągnąć chrupiący efekt, cieńsze zaś mają większą szansę na chrupkość.

Przed smażeniem wiele osób poleca również odcisnąć starte ziemniaki na ręczniku papierowym, aby ten wchłonął wodę. Może ona na tyle rozmoczyć masę, że placki wyjdą rozmoknięte i zbyt miękkie.

Masę należy zacząć smażyć na średnim ogniu. Jeśli placki będą zbyt wolno się zarumienić, można go stopniowo zwiększać. Po zdjęciu z patelni placków można odcisnąć je z tłuszczu na ręczniku papierowym. Dzięki temu nie będą zmiękczone olejem.

Zobacz również:

„Zdrowie na widelcu”: Placki ziemniaczane w proszku. Jak najkrótsza lista składnikówPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas