Reklama

Reklama

Dzień zdrowego śniadania

8 listopada obchodzimy Dzień Zdrowego Śniadania – posiłku o bardzo istotnym znaczeniu w codziennej diecie. To zdrowe śniadanie powinno bazować na różnorodności pochodzącej z naturalnych produktów: owoców, warzyw, produktów zbożowych czy nabiału. Taki posiłek zapewnia nam udany start w nowy dzień. Dla 66 proc. badanych mam zjedzenie go wspólnie z dzieckiem to pewność, że ich pociecha poszła do szkoły odpowiednio odżywiona. Z okazji zbliżającego się Dnia Zdrowego Śniadania zapytaliśmy ekspertów współpracujących z marką Lubella, dlaczego warto zadbać o ten posiłek.

Dietetyk - siła ze zbóż na dobry dzień

Rosnący i rozwijający się nieustannie organizm dzieci potrzebuje różnorodnych składników odżywczych - witamin i substancji mineralnych. Dlatego - podobnie, jak w całej dziecięcej diecie - także przy komponowaniu śniadania powinniśmy zadbać o to, by na talerzu znalazły się naturalne składniki z najważniejszych grup produktów spożywczych, m. in.: owoce i warzywa, produkty zbożowe i nabiał - mówi dietetyk Aneta Strelau. I podkreśla  - Szczególnie ważną rolę w zdrowym śniadaniu pełnią produkty zbożowe. Są jego podstawą, ponieważ o poranku cały organizm - także mózg - potrzebuje energii do tego, by zacząć właściwie działać. Proponuję sięgać po produkty z pełnego ziarna, np. razowe pieczywo czy pełnoziarniste płatki zbożowe. Nie tylko doskonale rozbudzą organizm, ale też - uwalniając stopniowo energię przez kolejne godziny, spowodują, że dziecko dłużej będzie mogło skupić się podczas zajęć w szkole i łatwiej będzie mu wytrwać do momentu, gdy zje drugie śniadanie.

Psycholog, coach - kształtujmy prawidłowe nawyki żywieniowe

Reklama

Anna Słaboń, psycholog, dyplomowany coach i ekspert współpracujący z marką Lubella Mlekołaki - Zachęcam do świętowania Dnia Zdrowego Śniadania nie tylko 8 listopada, ale codziennie i to całą rodziną. Dzieci uczą się od rodziców przede wszystkim przez naśladowanie. A to oznacza, że bardziej od tego co do nich mówimy, przemawiają do nich nasze własne działania. Co więcej, wspólne posiłki stanowią doskonałą okazję do wspólnego spędzania czasu i budowania rodzinnych więzi. Warto zadbać o to, by były integralną częścią naszej codzienności.

Dla 64 proc. badanych na zlecenie marki Lubella matek śniadanie to także dobry moment na chwilę rozmowy ze swoją pociechą.* Ze wspólnymi posiłkami wiąże się jeszcze jeden ważny element - wspólne ich przygotowywanie. Dzieci potrzebują czuć, że są ważną częścią rodzinnej społeczności. Chcą wiedzieć, że wnoszą istotny wkład w życie rodziny. Co by było, gdyby wspólnie z rodzicami mogły przygotować śniadania lub nakrywać do stołu? Umożliwianie dzieciom aktywnego uczestnictwa w przygotowywaniu posiłków, daje im szansę rozwoju własnej samodzielności, zdobywania nowych kompetencji i budowania poczucia własnej wartości i pewności siebie - podkreśla ekspert.

Pedagog - nie zapominajmy o drugim śniadaniu!

Dzień Zdrowego Śniadania to także doskonała okazja do tego, by przypomnieć o drugim śniadaniu i roli jaką pełni ono w codziennym jadłospisie, zwłaszcza najmłodszych. Dzieci spędzają w szkole dużo czasu. Podczas lekcji uczą się, przyswajają i zapamiętują spore ilości nowego materiału. Ważne więc, by były skoncentrowane na tym, co dzieje się w klasie - mówi pedagog, Wioletta Krzyżanowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 323 w Warszawie - Dlatego w Dniu Zdrowego Śniadania chciałabym przypomnieć także o tym drugim, przynoszonym przez dzieci do szkoły śniadaniu. Ono także daje najmłodszym siły i energię do nauki, zabawy w czasie przerw czy aktywności fizycznej na lekcji w-f. Nie zapominajmy, że czasem jest spożywane np. na korytarzu, w atmosferze zabawy, w towarzystwie kolegów i koleżanek. Dlatego najlepiej jeśli drugie śniadanie będzie nie tylko zdrowe, ale też proste i łatwe do spożycia.

Pamiętajmy - przygotowując śniadanie dla dziecka postawmy na różnorodność i produkty zbożowe. Nie zapominajmy też o pełnowartościowym drugim śniadaniu. Dzięki temu zadbamy o zdrowie naszego malucha teraz i wykształcimy w nim prawidłowe nawyki żywieniowe, które towarzyszyć mu będą także w przyszłości.

Smaczne propozycje od Lubelli

Marka Lubella proponuje pyszne przepisy na pożywne śniadania z płatkami Lubella Corn Flakes dla całej rodziny oraz lubianymi szczególnie przez jej najmłodszych członków Lubella Mlekołakami. Każdy domownik znajdzie wśród nich coś dla siebie. Wszystkie płatki od Lubelli zostały stworzone z naturalnych produktów, zawierają wartościowy błonnik i minerały. To doskonały wybór i gwarancja siły zbóż na cały dzień!

Placuszki z Lubella Mlekołaki Cinisy

Składniki

 • 3 łyżki Lubella Mlekołaki Cinisy
 • 1 banan
 • 1 jajko
 • 1 łyżka jogurtu naturalnego
 • 1 łyżka suszonej żurawiny
 • 1 łyżka miodu
 • 2 łyżki oleju roślinnego

Banana rozgnieć widelcem, dodaj do niego roztrzepane jajko i jogurt. Do masy dodaj pokruszone płatki Lubella Mlekołaki Cinisy. Placuszki smaż równomiernie z obu stron, a następnie odsącz na ręcznikach papierowych z nadmiaru tłuszczu. Placuszki polej miodem i podaj z ulubionymi owocami.

Trufle z płatków Lubella Mlokołaki Choco Muszelki

Składniki

 • 1 szklanka płatków Lubella Mlekołaki Choco Muszelki
 • 150 g gorzkiej czekolady
 • 2 łyżki rodzynek
 • 2 łyżki płatków migdałowych
 • 2 łyżki wiórków kokosowych

Roztop czekoladę. Do miski wsyp płatki i bakalie. Wlej czekoladę do miski i wymieszaj składniki. Nałóż porcje do papilotek. Pozostaw w lodówce przez 30 min.

Owocowo-jogurtowe śniadanie z płatkami Lubella Corn Flakes Klasyczne

Składniki

 • 4 szklanki płatków Lubella Corn Flakes Klasyczne
 • 300 g serka homogenizowanego lub gęstego jogurtu naturalnego
 • 3 szklanki malin
 • 3 sztuki kiwi
 • 8 moreli
 • owoce jeżyny i listki mięty do dekoracji
 • opcjonalnie 1 łyżeczka miodu lub syropu klonowego
 • 4 słoiczki lub pucharki

 

3 szklanki płatków kukurydzianych zblenduj lub pokrusz. Opłukane maliny zmiksuj - można dodać łyżeczkę miodu lub syropu klonowego. Kiwi, morele obierz i także zmiksuj na puree. Każde owoce osobno. Układaj warstwami w naczyniu. Udekoruj pozostałymi płatkami, owocami i miętą.

Dowiedz się więcej na temat: śniadania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje