Egzotyczne warzywo: Kapusta pak choi
„Końskie ucho”, bo przez kształt liści tak bywa nazywana, to ulubiona kapusta Chińczyków. Ma delikatny, a jednocześnie wyrazisty smak. Jest chrupka i soczysta.

Dziś pak choi (czyt. pak czoj), nazywana też pakczoj lub bok choy (czytaj bok czoj) uprawiana jest w całej Azji, Europie i Ameryce. Jest to odmiana białej kapusty właściwej.
Jak kupować i przechowywać
Świeżą kupisz w markecie (cena 4 zł/2 szt.). Jeśli jest młoda, rozety mają do 20 cm długości i przypominają cykorię. Z tą różnicą, że końcówki liści powinny być ciemnozielone, barwy szpinaku. Nie mogą być pożółkłe i nie powinny mieć plam. Starsze pak choi mają długość do 60 cm i im są większe, tym bardziej przypominają z wyglądu dobrze nam znaną boćwinę.
Przechowujemy (bez mycia) w foliowej perforowanej torebce w lodówce ok. 2-3 tygodni.
Jak jeść
Surowe liście i łodyżki mają lekko gorzkawy, a jednocześnie słodki smak. Można je jeść na surowo jak sałatę. Są też smaczną przegryzką między posiłkami.
Pojedyncze listki odrywamy od głąba lub odcinamy piętkę i rozdzielamy liście. Myjemy je, osuszamy ręcznikiem papierowym. Im kapusta jest starsza, tym posmak goryczki jest intensywniejszy.
Zdaniem Chińczyków najsmaczniejsza jest podgotowana lekko na parze lub krótko i szybko obsmażona na oleju (przez ok. minutę). Francuzi najbardziej chwalą sobie zapiekanie młodej pak choi obranej z zewnętrznych liści w całości pod beszamelem (należy ją sparzyć w całości i zapiekać zalaną sosem - 15 min w 180 st.).
Kapusta podczas obróbki termicznej kurczy się jak szpinak. Jedna mała główka to porcja dla jednej osoby. Dlatego do smażenia czy pieczenia lepiej wybierać duże główki, a do jedzenia na surowo - małe.
Pak choi można jeść na ciepło jako zieloną jarzynę do mięs i ryb (np. zamiast szpinaku czy jarmużu) oraz jako składnik zup.
Właściwości zdrowotne
100 g (mała główka) kapusty pak choi pokrywa:
190 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę A, która poprawia stan skóry i paznokci.
50 proc. dziennej dawki potasu, który wzmacnia kości i reguluje prawidłową krzepliwość krwi.
60 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C, która w połączeniu z witaminami z grupy B, kwasami omega-S i alfa-linolenowych pomaga zwalczać infekcje.
Pak choi w ogrodzie
Możesz zasadzić kapustę w ogrodzie lub w skrzynkach na balkonie. Lubi miejsca osłonięte. Wysiewa się ją z nasion (2,50 zł/ torebka) wprost do gruntu w lipcu, a zbiera po 4-6 tyg. Można zbierać do października, bo dobrze rośnie w temp. 13-16 st.

Kiszona w stylu chińskim
Z pak choi robi się kiszonkę zwaną pao cai (czytaj pao kaj). Można ją jeść już po tygodniu. kapustę kroi się w cienkie paski, doprawia solą (łyżka na kilogram warzyw) i czosnkiem. Następnie układa w kamionce i ugniata ręką, by puściła sok. Jeśli kapusta jest sucha, wlewa się 1/5 szkl. wody. Można dodać warzywa twarde (np. marchew, kalarepę, cebulę) starte na tarce o dużych oczkach.
Kapusta pak choi wzbogaci smak dobrze znanych dań
Duszona z sezamem
Składniki
- 4 pak choi
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki sosu sojowego
- 1/2 łyżeczki brązowego cukru
- garść sezamu
- 2 łyżki oleju
Na suchej patelni upraż połowę sezamu. Zsyp z patelni do miseczki. Odstaw. Czosnek przeciśnij przez praskę. Zmieszaj z sosem sojowym, cukrem i sezamem nieuprażonym. Kapustę umyj, odetnij od każdej ogonek. Przekrój wzdłuż na pół. Obtocz w sosie. Na patelni rozgrzej olej. Smaż kapustę z obu stron, aż zmiękną liście. Podawaj posypaną uprażonym sezamem.
Rosół z makaronem
Składniki
- włoszczyzna
- 2 udka kurczaka
- 2 szt. pak choi
- łyżka startego korzenia imbiru (ok. 3 cm)
- 2 łyżki oleju
- ząbek czosnku
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 szklanki ugotowanego makaronu nitki
- pieprz
Obsmaż udka na oleju. Dodaj pokrojoną włoszczyznę, posiekany czosnek, pieprz. Zalej 1,5 l wody. Gotuj powoli godzinę. Wyjmij udka. Obierz mięso ze skóry i kości. Wrzuć ponownie do bulionu. Dodaj pak choi, imbir, sos i makaron. Zagotuj.
Surówka warzywna
Składniki
- 2 kapusty pak choi
- marchewka
- kwaskowe jabłko
- groszek (mrożony lub konserwowy)
- seler
- pietruszka
- czerwona cebula
- 1/2 pęczka koperku
- łyżka oliwy
- łyżka octu balsamicznego
- sól
- pieprz
Marchewkę, seler, pietruszkę, jabłko, cebulę obierz i pokrój w kostkę. Wsyp do miski. Kapustę podziel na listki. Umyj, osusz, pokrój na kawałki. Zmieszaj z warzywami. Dodaj groszek. Dodaj umyty, posiekany koperek. Wlej oliwę, ocet. Wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem.