Ekspresowe pączki z piekarnika. Pełnia smaku bez ociekania tłuszczem
Zbliżający się wielkimi krokami tłusty czwartek sprawi, że cukiernie wypełnią się parującymi i aromatycznymi pączkami pełnymi słodkiego nadzienia. Ten słodki deser bez problemu przygotujesz także w domu, a co najważniejsze – bez konieczności zużywania niewyobrażalnych ilości oleju. W tym roku postaw na pączki pieczone, które niczym nie ustępują tradycyjnym.
Spis treści:
Słodkości na tłusty czwartek
Czy wiesz, że pierwotna wersja pączków przypominała małe chlebki nadziewane słoniną? Dopiero w XVI wieku zaczęto obficie obsypywać je cukrem, a do części wsadzano orzechy. Smakosz, który trafił na taki dodatek, miał cieszyć się wyjątkowym szczęściem. Do XIX wieku pączki stanowiły przysmak bogatych. Podczas ich przygotowania zużywano duże ilości tłuszczu, na który mogli sobie pozwolić tylko wysoko urodzeni mieszczanie.
Współcześnie w cukierniach dostaniemy pączki z dodatkiem marmolady, dżemu, budyniu, nutelli, słodkiego serka oraz owoców. Tradycyjne polewa się lukrem lub posypuje cukrem pudrem. Adepci cukiernictwa podają je z unikatowymi polewami oraz posypkami. Prym wiodą wersje znane od dawna, czyli smażone na tłuszczu. Chcąc przygotować nieco mniej brudzącą ręce wersje, warto postawić na pączki pieczone w piekarniku. Jak to zrobić?
Pączki bez smażenia - co powinno znaleźć się na liście zakupów?
Puszyste, miękkie i zachwycające sporą ilością marmolady w środku. Pączki pieczone w piekarniku to alternatywa dla tradycyjnie smażonych w rozgrzanym tłuszczu. Wychodzą tak dobre, że w tempie ekspresowym znikają z talerza. Sprawdź, jak przygotować je w domu.
Składniki na pączki bez smażenia:
- 20 g świeżych drożdży
- 1/3 szklanki cukru
- 250 ml ciepłego, ale nie gorącego mleka
- 2,5 szklanki mąki
- 2-3 łyżki roztopionego masła
- 1 duże jajko
- szczypta soli
Dodatki:
- marmolada różana do nadziewania
- cukier puder do posypania
Jak upiec pączki w piekarniku?
Przepis na pączki bez smażenia:
- Przygotowanie pączków zaczynamy od zrobienia rozczynu. Do miski wrzucamy drożdże oraz łyżkę cukru i 200 g mąki, a następnie dokładnie razem rozcieramy.
- Dodajemy odrobinę mleka i mieszamy do połączenia się składników. Gotowa mieszanka powinna przypominać w konsystencji gęstą śmietanę. Pozostawiamy ją do wyrośnięcia na 10-15 minut.
- Do dużego naczynia przesiewamy mąką, dodajemy cukier oraz sól. Wlewamy wyrośnięty rozczyn i mleko, a także wbijamy jedno jajko. Ciasto wyrabiamy ręcznie lub za pomocą specjalnego haka w robocie kuchennym.
- Wstępnie wyrobione ciasto wzbogacamy o roztopione masło, a następnie wyrabiamy jeszcze przez kilka minut, aż do momentu, gdy zacznie odchodzić od rąk lub haka. Zostawiamy je do wyrośnięcia i podwojenia objętości.
- Kiedy odpowiednio wyrośnie, przechodzimy do kolejnego kroku. Blat lub stolnicę wysypujemy mąką, a ciasto delikatnie wałkujemy na grubość ok. 2 cm.
- Za pomocą szklanki wycinamy koła, które przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i przykrywamy ściereczką. Pozostawiamy je na kolejne 30-40 minut do wyrośnięcia.
- Po tym czasie pieczemy je w nagrzanym do 200 st. C piekarniku przez ok. 10 minut. Złocisty kolor będzie oznaczał, że są już gotowe. Wyciągamy je do wystudzenia, a następnie za pomocą szprycy nadziewamy marmoladą i posypujemy cukrem pudrem. Smacznego!
Sprawdź również: