Estragon: Co warto o nim wiedzieć?

Wśród szerokiej gamy przypraw, które obecne są w sklepach, nie może zabraknąć klasycznych ziół, takich jak pietruszka, koperek czy bazylia, ale coraz częściej kupujemy i korzystamy z tych mniej znanych. Przykładem może być estragon. Od momentu pojawienia się w Europie, aż do XIX wieku był bardzo popularny, ale w ostatnim stuleciu został wyparty przez silnych konkurentów. Na szczęście estragon powoli wraca do łask. To nie tylko przyprawa, którą można dodać do wyśmienitych potraw, ale także zioło o prozdrowotnych właściwościach.

Estragon przez wiele lat był niedoceniany, dziś przebojem wkracza do kuchni
Estragon przez wiele lat był niedoceniany, dziś przebojem wkracza do kuchni123RF/PICSEL

Co trzeba wiedzieć o estragonie?

Estragon, znany również jako draganek albo bylica, jest rośliną z rodziny astrowatych. Pochodzi z Azji, ale od wielu wieku jest znana i ceniona jako roślina przyprawowa i lecznicza, której działaniem zachwycał się sam Karol Wielki. Estragon jest często wykorzystywany w sztuce kulinarnej, szczególnie we Włoszech, Hiszpanii i Francji. To właśnie tam, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, został okrzyknięty "królem przypraw". Estragon nie jest nowinką w polskiej sztuce kulinarnej: od momentu jego przybycia na europejskie stoły, aż do końca XIX wieku znajdował zastosowania w licznych przepisach. Niestety, przez ostatnie stulecie został nieco zapomniany, ale ostatnie lata pokazują, że może w naszych kuchniach gościć zdecydowanie częściej.

Zioła do zadań specjalnychInteria.tv

Zastosowanie estragonu

Estragon jest łatwo dostępny w sklepach. Najczęściej można go spotkać w postaci suszonej i zamkniętej w torebkach, rzadziej w formie świeżej. Na szczęście, zioło można bez problemu uprawiać w warunkach domowych, zarówno na parapecie lub balkonie czy ogrodzie. Nie ma szczególnych wymagań uprawowych, ale warto zapewnić mu dużą dawkę słońca i regularne podlewanie. Najcenniejszą częścią estragonu są liście i to właśnie one znajdują szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej czy ziołolecznictwie.

Najczęściej estragon dodawany jest do mięs. Doskonale podkreśla zarówno smak drobiu, jak i wołowiny. Może być używany do potraw zawierających delikatne sosy przygotowane na bazie śmietany lub grzybów. Idealnie komponuje się z jajkami, dlatego wiele osób ceni go jako dodatek w jajecznicach czy wyśmienitych omletach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby estragon wzbogacił smak sałatek lub warzyw czy owoców takich jak pomidory, ogórki lub gruszki.

Suszony estragon jest mniej ceniony przez kucharzy, ale równie cenny!
Suszony estragon jest mniej ceniony przez kucharzy, ale równie cenny!123RF/PICSEL

Dlaczego estragon jest taki cenny?

O wyjątkowych właściwościach estragonu stanowią zawarte w nim olejki eteryczne, m.in. eugenol, estragol czy elemicyna. Ale okazuje się, że ma on więcej korzystnych dla zdrowia substancji. To źródło kumaryn, flawonoidów, kwasów fenolowych czy witamin. Jednak warto wspomnieć, że wszystkie części tej wyjątkowej rośliny zawierają peroksydazę - enzym mający działanie antyoksydacyjne. Dzięki niej łatwiej jest usunąć z organizmu toksyny, a także uchronić komórki przed przedwczesnym starzeniem.

W kulinariach cenione są szczególnie liście estragonu
W kulinariach cenione są szczególnie liście estragonu123RF/PICSEL

Na co pomoże estragon?

Dodawanie estragonu do potraw dają wymierne korzyści dla naszego zdrowia. Przede wszystkim to źródło rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy A, która korzystnie działa na wzrok, ale także spełnia funkcję ochronną przed czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi dla skóry. Poza tym napary lub maceraty z estragonu (a także świeże zioło) poprawiają procesy trawienne, a przez wydzielanie żółci i soków trawiennych, odciąża wątrobę. To także idealny sposób na pobudzenie odporności i wzmocnienie organizmu, bowiem olejki eteryczne mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Estragon zamiast soli

Z powodu licznych walorów, trudno wymienić wszystkie zalety spożywania estragonu. Jednak warto wspomnieć na koniec fakt, że ta przyprawa może z powodzeniem zastąpić sól. Niestety, jest ona spożywana zbyt często, o czym często alarmują nas lekarze i dietetycy. A jak wiadomo, nadmiar soli w organizmie gwałtownie podnosi poziom ciśnienia tętniczego i naraża na choroby związane z układem krążenia. Jeśli zależy nam na zachowaniu zdrowia i zastąpieniu soli, to estragon jest idealnym wyborem. Aby zachował swoje właściwości, warto dodawać go na sam koniec, gdy danie jest już gotowe. Obróbka cieplna powoduje, że estragon staje się bardzo gorzki i traci swoje właściwości.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas