Fakty i mity na temat ciemnego i jasnego pieczywa

Wokół pieczywa narosło sporo mitów, szczególnie, gdy zaczęliśmy przywiązywać większą wagę do kwestii żywienia. Jedną z popularniejszych tez brzmiała: pieczywo ciemne jest zdrowsze od białego. Zapewne wielu z nas słyszało to zdanie. Czy jest ono prawdziwe? Obalamy popularne mity na temat jasnego i ciemnego pieczywa.

article cover
©123RF/PICSEL

Mit numer 1

©123RF/PICSEL

Jeden z popularnych mitów na temat pieczywa zakłada, że żytnie pieczywo to zazwyczaj pieczywo razowe i ciemne. Z kolei pszenne to pieczywo jasne. Nie jest to prawda. O barwie pieczywa decyduje kolor mąki. Zarówno pszenicę, jak i żyto można zmielić na jasną lub ciemną mąkę.

Mit numer 2

©123RF/PICSEL

Według innego mitu, pieczywo ciemne jest zawsze zdrowsze niż jasne. Jeśli jest to pieczywo wypiekane z mąki razowej, to z pewnością ma wiele składników odżywczych. Niestety, nie zawsze producenci sięgają po mąkę razową. Ciemny chleb, którego nie warto kupować, to taki, do którego produkcji użyto na przykład mąki pszennej, a także dodano ulepszacze, typu: karmel, melasa, ciemny syrop słodowy.

Mit numer 3

©123RF/PICSEL

Kolejny mit mówi, że jasne pieczywo jest bardziej kaloryczne niż ciemne. Warto pamiętać, że kaloryczność jest różna w zależności od rodzaju chleba. Ogólne obliczenia podają, że średnio jedna kromka pszennego pieczywa ma około 60 kalorii, z kolei żytniego pełnoziarnistego około 80-90 kalorii. Nie warto sugerować się kolorem przy wyborze chleba, a jego składem.

Mit numer 4

art
©123RF/PICSEL

Pieczywo jasne powinno zostać całkowicie wyeliminowane z diety - taką tezę na temat chleba również możemy usłyszeć. Badacze z warszawskiego Instytutu Żywności i Żywienia dowodzą, że w diecie prawidłowo odżywiającego się człowieka pieczywo pszenne powinno stanowić około 20 procent ogólnego, dziennego spożycia pieczywa.

Mit numer 5

Chleb z ziarnami jest zawsze zdrowszy niż bez - to kolejny mit dotyczący pieczywa. Dlaczego to zdanie nie jest prawdą? Ponieważ, jeśli mamy do wyboru: jasne pieczywo z ziarnami lub bez, ale wykonane z naturalnych składników oczywiście wybierzmy to z ziarnami. Jednak, jeśli stalibyśmy przed wyborem pszennej bułki wypieczonej na bazie naturalnych składników oraz ciemnego chleba z ziarnami, który zawiera nienaturalne dodatki, wybierzmy opcję pierwszą.

Pieczywo to jeden z najpopularniejszych składników jadłospisu Polaków. Warto zatem kupować i jeść je świadomie. Smacznego!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas