Fasolka szparagowa – zdrowe i pyszne warzywo
Fasolka szparagowa to bardzo odżywcze i zdrowe warzywo, które pochodzi z Meksyku. Obok kukurydzy i dyni należy do roślin, które znane były już w starożytnych cywilizacjach. Fasolka szparagowa (Phaseolus vulgaris) dotarła do Europy w XVI wieku dzięki Hiszpanom. Zawiera składniki biologiczne i lecznicze. Jest warzywem znanym w niemal wszystkich krajach świata. Istnieje ponad 130 odmian zielonej fasoli, które dzielą się na dwie grupy: zwyczajne i tyczkowe.
Wartości odżywcze fasolki szparagowej
Fasolka szparagowa jest warzywem niskokalorycznym (100 g zawiera 42 kcal) i średnio 90% wody. To bogactwo witamin i minerałów. W 100 g tego warzywa znajdziemy 52 mg wapnia, 45 mg fosforu i 0,7 mg żelaza, a także mangan, kobalt, nikiel, cynk i wiele innych mikroelementów. Fasolka szparagowa zawiera też karoten (prowitaminę A), witaminę B1, B2, B6, C i E.
Właściwości prozdrowotne fasoli szparagowej
Fasola szparagowa zawiera od 0,7 do 0,8 mg inozytolu, składnika, który działa wzmacniająco na serce i reguluje metabolizm. Substancje w niej zawarte pomagają w oczyszczaniu organizmu z substancji toksycznych i są naturalnie moczopędne, zwiększając ilość wydalanego moczu. Mogą także obniżać poziom cukru we krwi. To warzywo bogate w błonnik pokarmowy konieczny dla prawidłowego procesu trawienia, dlatego stanowi doskonałą profilaktykę przeciw rakowi odbytu. Dodatkowe wsparcie w tej profilaktyce zapewnia obecność witaminy C i beta - karotenu.
Ponadto, fasolka szparagowa wykazuje korzystne działanie w następujących chorobach i dolegliwościach:
choroby serca i naczyń krwionośnych,
impotencja,
choroby jamy ustnej,
niedokrwistość z niedoboru żelaza,
hiperlipidemia, choroba kości i stawów,
zaburzenia i zmiany skórne,
stres, depresja,
zmęczenie, nadczynność tarczycy,
zapalenie zatok, bakteriemia, infekcje wirusowe,
grypa, zapalenie oskrzeli,
choroby nerek.
Fasola szparagowa zawiera też bogactwo przeciwutleniaczy; przeciwdziała wystąpieniu stresu oksydacyjnego i uszkodzeniom komórek, jakie mają miejsce w wyniku działania wolnych rodników.