Gotowanie kaszy gryczanej. Trik, dzięki któremu zawsze wyjdzie idealnie sypka

Najsmaczniejsza kasza gryczana to ta, która została ugotowana na sypko. Sam proces przygotowania obiadowego dodatku nie jest skomplikowany, jednak warto zastosować kilka sztuczek, który mają ogromny wpływ na smak i konsystencję. Wypróbuj jeden z najprostszych sposobów na gotowanie kaszy gryczanej, która stanie się pysznym dodatkiem do regionalnych pierogów.

Jak ugotować kaszę gryczaną na sypko?
Jak ugotować kaszę gryczaną na sypko?123RF/PICSEL

Właściwości kaszy gryczanej

Owoce zbierane z krzaczków gryki to bogate źródło doskonale znanej kaszy gryczanej. Rośliny osiągają do 60 cm wysokości, a latem przyciągają uwagę nie tylko drobnymi białymi kwiatami, ale także intensywnym i słodkim zapachem. Kaszę gryczaną często mylnie zalicza się do zbóż, takich jak jęczmień czy pszenica, z których produkuje się kaszę mannę lub jęczmienną.

Dietetycy polecają włączenie kaszy gryczanej do diety przede wszystkim ze względu na sporą ilość białka oraz cennego błonnika pokarmowego, który wspiera prawidłową pracę jelit. W produkcie nie zabrakło także cennych witamin i minerałów, m.in.: witamin z grupy B, witaminy E, potasu, wapnia, fosforu, cynku oraz jodu. Co ważne, w odróżnieniu od innych kasz, gryczana nie zakwasza organizmu. Jej spożywanie pomaga leczyć niedokrwistość, obniża ciśnienie krwi i zapobiega nadciśnieniu.

Kasza z nasion gryki zwyczajnej - jak gotować?

Od prawidłowego ugotowania kaszy gryczanej zależy nie tylko jej smak, ale także konsystencja
Od prawidłowego ugotowania kaszy gryczanej zależy nie tylko jej smak, ale także konsystencja123RF/PICSEL

Prawidłowe ugotowanie kaszy gryczanej nie wydaje się wyjątkowo trudnym zadaniem. Jeśli chcemy uzyskać najlepszy efekt oraz uniknąć ewentualnego przypalenia naczynia kuchennego, zacznijmy od dokładnego jej wypłukania, a następnie osuszenia na sitku. W kolejnym kroku do garnka wlewamy 2 szklanki wody, dodajemy szczyptę soli i 1 łyżkę oleju, a następnie doprowadzamy wszystko do wrzenia. Na taką ilość wody przypada 1 szklanka kaszy gryczanej, którą wrzucamy w momencie zagotowania płynu.

Kaszę gryczaną gotujemy pod lekko uchyloną pokrywką na małym ogniu przez 15 minut. Ważne, by zacząć odliczać czas dopiero od momentu zagotowania się wody po wrzuceniu kaszy. Pamiętajmy, by absolutnie nie mieszać kaszy w tym czasie. Skąd wiadomo, że kasza gryczana jest gotowa? Najłatwiej rozpoznać to po całkowitym wchłonięciu wody przez ziarenka. Po ugotowaniu odsączamy ewentualne resztki wody, dodajemy odrobinę masła lub oleju lnianego i odstawiamy na 25-30 minut.

Szybkie pierogi z kaszą gryczaną

Klasyczne pierogi z ziemniaczano-serowym farszem to danie, które bez problemu dostaniemy w większości barów oraz restauracji. Nieco inaczej jest z mniej popularnymi, przygotowywanymi na bazie białego sera i aromatycznej kaszy gryczanej. Takie połączenie składników nadaje potrawie głębokiego i charakterystycznego smaku.

Składniki na ciasto:

  • 500 g mąki pszennej
  • ½ łyżeczki soli
  • 4 łyżki oleju roślinnego
  • 250 ml gorącej wody

Składniki na farsz:

  • 100 g kaszy gryczanej palonej
  • 250 g białego sera tłustego lub półtłustego
  • 1 duża cebula
  • 1 jajko
  • 2 łyżki oleju roślinnego
  • 1 płaska łyżka soli
  • 1 płaska łyżka pieprzu

Przygotowanie farszu:

  1. Ugotowaną kaszę gryczaną pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia. W międzyczasie cebulę obieramy, kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na patelni do zrumienienia.
  2. Całą cebulę, wraz z tłuszczem, wlewamy do kaszy, dodajemy biały ser oraz sól i pieprz. Składniki mieszamy, a następnie dodajemy jedno jajko, które sprawi, że farsz stanie się bardziej zwarty.

Przygotowanie ciasta:

  1. Do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy do niej sól, szklankę gorącej wody i olej. Składniki wyrabiamy ręcznie do uzyskania gładkiego ciasta.
  2. Elastyczne i miękkie ciasto zawijamy w folię i odkładamy na ok. 30 minut. Po tym czasie pozwoli się łatwo rozwałkować.
  3. Ciasto odwijamy z folii i dzielimy na 3 części. Każdą z nich cienko rozwałkowujemy, a następnie wycinamy kółka za pomocą szklanki.

Lepienie:

  1. Gotowy farsz nakładamy na placki z ciasta, które następnie składamy na pół i dokładnie łączymy ze sobą brzegi.
  2. Tak przygotowane pierogi gotujemy we wrzącej i osolonej wodzie z dodatkiem odrobiny oleju. Odcedzamy je dopiero w momencie wypłynięcia na powierzchnię.
  3. Pierogi z kaszą gryczaną podajemy z dodatkiem podsmażonej cebuli lub skwarkami. Możemy także całkowicie je ostudzić, a następnie usmażyć na patelni.
Sałatka z kaszą gryczanąInteria Kulinaria

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas