Gruszki na dziś, gruszki na jutro

Owoce sezonu - gruszki mogą być podstawą smacznego deseru. Ci, którzy lubią ostrzejsze smaki, mogą przygotować gruszki w zalewie octowej, do mięs. Gruszki mogą zawojować wasz stół.

Gruszki zawierają jod - pozytywnie wpływający na pracę tarczycy
Gruszki zawierają jod - pozytywnie wpływający na pracę tarczycy123RF/PICSEL

Gruszki to owoce, które mają wiele zalet, a ich wartości są nie do przecenienia. Kochamy je za ich smak, a niewiele osób wie, że jako nieliczne z owoców, gruszki zawierają jod - pozytywnie wpływający na pracę tarczycy. Ponadto w gruszkach znajdziemy bor - minerał usprawniający pracę mózgu. Dodatkowo - gruszki mogą również zapobiec rozwojowi nadciśnienia. Ze wszystkich pierwiastków mineralnych najwięcej zawierają właśnie obniżającego ciśnienie krwi potasu (116 mg na 100 g owoców). Spośród witamin w gruszkach znajdziemy: witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminy A, E i K.

Najpopularniejszą i najbardziej lubianą odmianą gruszek jest klapsa. Ceniona za bardzo soczysty i słodki miąższ, podobnie jak inna dobrze znana odmiana - konferencja oraz Triumf Packhama. Te gruszki najlepiej smakują na surowo. Oczywiście, mogą one być składnikiem deserów i kompotów. Typowo deserowymi odmianami są Carola i Concorde.

Gruszki, jako podstawa deseru to idealny wybór. Ich słodycz i soczystość możemy wykorzystać, przygotowując gruszki w sosie waniliowym. Do przygotowania deseru potrzebne są: 4 gruszki, 2 cukry waniliowe, 2 żółtka, 200 g cukru, 3/4 szklanki mleka, pół szklanki śmietany kremówki.

Gruszki, obrane, przekrojone na pół, pozbawione gniazd nasiennych, gotujemy. Wystudzone, układamy w pucharkach. Żółtka ucieramy do białości z cukrem i cukrem wanilinowym. Mleko i śmietanę zagotowujemy i powoli wlewamy do utartych żółtek. Masę ubijamy na parze, do zgęstnienia. Ubijając cały czas, studzimy sos. Zimnym zalewamy gruszki. Jeśli lubimy, deser można podawać z odrobiną polewy czekoladowej.

Wielu zwolenników mają gruszki w zalewie octowej, podawane do zimnych mięs i pasztetów. Ich przygotowanie nie jest zbyt trudne. Składniki przygotowujemy w następujących proporcjach: 2 kg gruszek, 1,5 szklanki cukru, 2 szklanki wody, szklanka octu 10 proc., 4 goździki, nieduży kawałek cynamonu.

Obrane gruszki kroimy na połówki, usuwamy gniazda nasienne. Zagotowujemy wodę, cukier, goździki, cynamon, ocet. Po zagotowaniu zalewy ostrożnie wkładamy do niej gruszki, i na małym ogniu gotujemy do miękkości, od czasu do czasu mieszając.

Gorące gruszki układamy w słoikach. Zalewę ponownie zagotowujemy i gorącą zalewamy gruszki. Słoiki szczelnie zakręcamy i ustawiamy do góry dnem, do wystygnięcia.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas