Herbata z igieł sosny: Na co pomoże?
Sosna jest jednym z najpopularniejszych drzew w Polsce. Często wykorzystuje się ją do celów przemysłowych, ale także ma ogromne zasługi w kontekście leczniczym. Wszystko przez zawarte w niej olejki eteryczne i inne, cenne dla zdrowia związki. Choć najbardziej popularne są syropy sporządzone na jej bazie, to warto również sięgnąć po herbatę z igieł sosny. Nie jest to nowinka, ponieważ receptura na specyfik była znana rdzennym mieszkańcom Ameryki, a także Syberii. Zatem, dlaczego warto zainteresować się herbatą z igieł sosny? Przekonajmy się.
Dlaczego sosna jest taka cenna?
Medycyna ludowa już od wieków ceni sobie walory zdrowotne sosny. To dlatego była wybawieniem dla mieszkańców Syberii, aby pomóc sobie w walce z infekcjami, a rdzenni mieszkańcy Ameryki chronili się przed szkorbutem. Skąd takie właściwości sosny? To zasługa obecności ogromnej ilości witaminy C, a także flawonoidów, garbników i soli mineralnych. Dzięki temu sosna ma działanie wzmacniające, a także wykazuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwwirusowymi i przeciwzapalnymi.
Dlaczego warto sięgnąć po herbatę z sosny?
Herbata z igieł sosny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z przeziębieniem. Bogaty skład sprawia, że organizm lepiej radzi sobie z infekcjami, a szczególnie z tymi zlokalizowanymi w górnych drogach oddechowych. Herbata sosnowa udrożnia nos i zatoki, a także łagodzi ból gardła. Picie jej w czasie choroby pomoże również w męczącym kaszlu, który często towarzyszy przeziębieniu. Garbniki i flawonoidy oraz witamina C pomogą pobudzić odporność, a także wzmocnić organizm w czasie rekonwalescencji.
Jak zrobić herbatę z igieł sosny?
Przygotowanie herbaty z igieł sosny nie jest skomplikowane: wystarczy dwie łyżki surowca zalać szklanką gorącej wody i parzyć przez kwadrans pod przykryciem. Przed spożyciem napar należy przecedzić i ewentualnie dosłodzić miodem. Jeśli męczy nas ból gardła i kaszel, można wodę zastąpić gorącym mlekiem, które spotęguje działanie igieł sosnowych.
Sprawdź także:
Dieta zgodna z grupą krwi - zasady i zalecenia
Skąd pozyskać igły sosny na herbatę?
W surowiec do przygotowania herbaty najlepiej zapatrzyć się w sklepach zielarskich. Można - oczywiście - samodzielnie zbierać igły, jednak należy wybierać młode części i drzewa, które znajdują się z dala od zanieczyszczeń. Poza tym należy pamiętać, że niektóre gatunki sosny są pod ochroną: sosna błotna pod ścisłą, a sosna limba i sosna górska pod częściową.
Kto nie może sięgnąć po herbatę sosnową?
Choć sosna wykazuje się wieloma walorami zdrowotnymi, to nie każdy może po nią sięgać. Przede wszystkim muszą wystrzegać się jej alergicy oraz kobiety w ciąży. Nie powinno się herbaty podawać także małym dzieciom.