Jagoda – naturalna kapsułka zdrowia dziecka

Jagody są od zawsze symbolem zdrowia najmłodszych. Najlepiej sięgać po te wyjątkowe owoce w pierwszym miesiącu wakacji.

Medycyna ludowa nadała jagodom szczególne miejsce w hierarchii roślin leczniczych
Medycyna ludowa nadała jagodom szczególne miejsce w hierarchii roślin leczniczych123RF/PICSEL

Lipiec rozpieszcza nas tyloma darami natury, że momentami trudno zdecydować, co będzie dla nas najbardziej wartościowe. Nawet rozkochani z środkach farmaceutycznych podpowiadają podawanie jagód dzieciom jako prewencję, a także leczenia tak wstydliwych przypadłości jak glisty i owsiki.

Dawno temu, gdy nie znano jeszcze antybiotyków, jagodami leczono tak poważne choroby jak tyfus, gronkowiec, polio i wszelkie zakażenia. Medycyna ludowa nadała im szczególne miejsce w hierarchii roślin leczniczych. Współczesna medycyna również korzysta z ich mocy. Wyciągi zarówno z owoców, jak i z liści są ważną składową wielu leków.

Jagoda nazywana jest często leśną insuliną, bo jest owocem przyjaznym diabetykom. Chętnie polecają ją okuliści, wzmacnia bowiem siatkówkę. To kolejny powód, aby była obecna w diecie dziecka. 

Spożywanie jagód poprawia  komfort widzenia i wzmacnia oczy na przykład podczas wielogodzinnego czytania czy pracy przy komputerze. Żal, że sezon na te owoce jest tak krótki.

Jak je utrwalić i zachować zarówno smak, jak i wartości prozdrowotne? Rekomenduję mrożenie, zawsze oszczędzimy więcej dobroczynnych właściwości niż w trakcie obróbki termicznej, choć trudno odmówić sobie radości picia soku czy jedzenia jagodowych przetworów. Dbając o zdrowie przypilnujmy aby nie dodawać do nich cukru, przynajmniej w nadmiarze.

Świat idealny być nie może, my też nie musimy, ale ważne jest, by być świadomym. Niewiedza bowiem nie chroni, ani zdrowia, ani portfela.

Jak zrobić lody jagodowe?Interia Kulinaria

Dla małych brzuszków

Już u najmłodszych jagody i sok z jagód sprawdzają się przy kłopotach z biegunkami. Zawarte w owocach garbniki wyciszają przewód pokarmowy, uszczelniając błony śluzowe i wyrównują perystaltykę jelit. Jagodom przypisywane jest również działanie uspokajające i przeciwbólowe, co trakcie nieżytu jelitowego ma niebanalne znaczenie zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Od września sok z jagód może być naturalnym wsparciem w leczeniu infekcji układu oddechowego, łagodzi kaszel, działa przeciwzapalnie. Wciąż za mało mówi się o antyanemicznych właściwościach czarnych jagód. Mają one w swoim składzie specyficzny przeciwutleniacz - mirtylinę, który dba o elastyczność naczyń krwionośnych, a we współpracy z żelazem ma zdolność produkowania czerwonych krwinek.  

Powodów merytorycznych do sięgania po jagody jest bez liku. Ich smak ma też niebanalne znaczenie, dzieci często traktują jedzenie ich jako niepowtarzalną zabawę, w końcu jagody zostawiają wyraźne ślady. Ważne, aby te leśne owoce porządnie umyć przed podaniem . W przeciwnym razie zamiast korzyści możemy przysporzyć sobie i dziecku więcej bólu i nieprzyjemności.

Ewa Koza, dietetyk, autorka bloga mam smak.com, MAM s’MAK na życie

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas