Jak gotować kukurydzę cukrową? Dlaczego warto ją jeść?
Poznaj tajniki gotowania kukurydzy cukrowej, by przyrządzić apetyczną, sezonową przekąskę. Lato to najlepsza pora na skosztowanie tego warzywa w formie innej niż konserwowa. Obróbka nie jest skomplikowana, ale mimo to łatwo o błędy, przez które kukurydza staje się twarda i zwyczajnie niesmaczna. Podpowiadamy, co dodać do garnka i jak długo należy gotować kukurydzę. Przedstawiamy również właściwości, które sprawiają, że ziarna w słonecznym kolorze to cenne uzupełnienie jadłospisu.
Spis treści:
Jak wybrać dobrą kukurydzę? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Nawet najbardziej aromatyczny i różnorodny zestaw przypraw nie uratuje naszego dania, jeśli zaopatrzymy się w starą kukurydzę wątpliwej jakości. Zastanawiasz się, jak kupować kukurydzę? Przede wszystkim dobrze się jej przyjrzyj!
- Liście powinny mieć zieloną barwę. Jeśli żółkną, kukurydza nie jest już pierwszej świeżości i prawdopodobnie leżała na straganie zbyt długo.
- Dojrzała kukurydza cechuje się intensywnie żółtymi i osadzonymi blisko siebie ziarnami. Ich kolor wydaje się wyblakły? Takich egzemplarzy nie zabieraj ze sobą do domu.
- Jeśli czubek kolby wygląda na przesuszony, istnieje spore ryzyko, że warzywo było źle przechowywane. W takiej sytuacji też daruj sobie zakupy.
- Decydując się na zakup kukurydzy w paczkach, zwróć uwagę, czy opakowanie nie jest zaparowane od środka, a trzon brunatny lub czarny.
Jak gotować kukurydzę cukrową, by była smaczna?
Sprawa nie jest skomplikowana, lecz trzeba pamiętać o kilku złotych wskazówkach, dzięki którym wydobędziesz z kukurydzy cukrowej pełnię smaku, zamieniając ją w wyborny posiłek. Przede wszystkim przygotuj duży garnek, by kolby nie były ułożone w nim zbyt ciasno. Co dalej?
- Ilość wody w garnku zależy od porcji, jaką przygotowujesz. Uwzględnij jednak zasadę, że powinno być jej tyle, aby kolby były całkowicie zanurzone.
- Do garnka z wodą wsyp niewielką porcję cukru. Przyjmij proporcję: pół płaskiej łyżki na jedną kolbę. Taki dodatek podkręci smak kukurydzy.
- Pod żadnym pozorem w czasie gotowania nie sól zawartości garnka. Przyprawa ta spowoduje stwardnienie ziaren.
- Gdy woda zacznie wrzeć, do garnka wrzuć oczyszczone z liści i włókien kolby kukurydzy.
- Jak długo gotować kukurydzę? Od momentu ponownego zagotowania zajmie to 10-15 minut. Nie należy wydłużać tego czasu ani zostawiać kolb w gorącej wodzie po wyłączeniu kuchenki, ponieważ ziarna stają się wtedy twarde i niesmaczne.
Przydatne triki podczas gotowania kukurydzy w kolbie
Jeśli nie dysponujesz dużym garnkiem, a chcesz przygotować większą porcję za jednym zamachem, każdą kolbę możesz podzielić na pół. Pamiętaj również o obracaniu kukurydzy przy pomocy widelca, by każda sztuka ugotowała się równomiernie.
Wielu kucharzy rekomenduje gotowanie kukurydzy z mlekiem. Składnik ten sprawia, że smak warzywa jest delikatniejszy. Wystarczy, że wlejesz 50 mililitrów mleka na pół litra wody.
Kukurydzę można posolić, ale już po zakończeniu obróbki. Wybornie smakuje z dodatkiem czerwonej papryki oraz masła. Po ugotowaniu możesz również krótko ją grillować lub podsmażyć na patelni grillowej.
Dlaczego warto jeść kukurydzę?
Listę właściwości kukurydzy należy zacząć od faktu, że nie zawiera ona glutenu. Okaże się więc cennym uzupełnieniem menu dla osób, które zmuszone są do stosowania restrykcyjnej diety eliminującej produkty zbożowe.
Ze względu na swój bogaty skład, w którym nie brakuje antyoksydantów i witaminy E, kukurydza spowalnia procesy starzenia, ogranicza ryzyko wystąpienia miażdżycy, chorób serca, wspiera również odporność. Warto spożywać ją w celu regulowania ciśnienia tętniczego i ochrony wzroku. To ważne zwłaszcza dla osób, które długie godziny spędzają w sztucznym oświetleniu i przed monitorem. Kukurydza na talerzu okazuje się także dużym wsparciem dla urody, działając odżywczo na skórę.
Polecamy: