Jak gotować na parze?
Jeśli chcemy, by warzywa i mięso zachowały swój naturalny smak oraz nie straciły witamin, warto ugotować je na parze. Ten sposób polecany jest również dla wszystkich tych, którym zależy na zachowaniu zdrowej i szczupłej sylwetki. Jak skutecznie gotować na parze? Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przekonajmy się.
Zalety gotowania na parze
Plusów gotowania na parze jest wiele. Przede wszystkim ta technika pozwala na zachowanie cennych witamin rozpuszczalnych w wodzie (czyli witaminy C oraz z grupy B) oraz wzmocnieniu smaku gotowanych produktów. Gotowanie na parze nie wymaga użycia tłuszczu, dlatego tak przygotowana żywność jest niskokaloryczna i lekkostrawna. Ponadto w ten sposób czas przygotowywania posiłków skraca się, ponieważ woda wrze w 100 stopniach Celsjusza, natomiast para wodna osiąga temperaturę 120 stopni. Niestety, istnieją produkty, które gotują się dłużej, np. kasze oraz ryż.
Jak gotować na parze?
Gotowanie na parze nie jest skomplikowane. Oczywiście, można w tym celu posłużyć się specjalnymi urządzeniami (np. parowarami), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć tańszych rozwiązań. Jeśli go nie posiadamy, wystarczy sięgnąć po zwykłe, metalowe sitko albo specjalną wkładką do garnka, która kosztuje kilkanaście złotych. Przed gotowaniem mięsa, warto pokroić je na równe kawałki, aby gotowały się równomiernie.
Praktyczne porady
Przed gotowaniem należy przygotować duży i szeroki garnek, do którego zmieści się sitko albo specjalna wkładka. Oczywiście, najpierw trzeba nalać do niego niewielką ilość wody (nie powinna dotykać warzyw czy mięsa). Całość trzeba przykryć pokrywką (musi być szczelna, aby para nie uciekała poza potrawę) i doprowadzić wodę do wrzenia – dopiero wtedy wkładamy wybrane składniki. Aby podkreślić smak ulubionych potraw, do wody można dodać odrobinę oliwy albo czerwonego lub białego wina. Jeśli decydujemy się na gotowanie na parze ryb, warto je przed gotowaniem skropić solidną porcją soku z cytryny.