Jak jeść marakuję?

Marakuja to owocowy hit. W Brazylii używa się jej pestek jako środka nasennego. Mieszkańcy Amazonii jedzą bogaty w witaminy miąższ, by ukoić kaszel, wzmocnić serce i obniżyć ciśnienie. Na Maderze natomiast po posiłkach pije się wspomagający trawienie sok z marakui.

article cover
©123RF/PICSEL

Kupowanie i jedzenie

©123RF/PICSEL

Wybieraj duże, ciężkie okazy, o lekko pomarszczonej fioletowej lub żółtej skórce. Zielony kolor świadczy, że marakuja jest niedojrzała. Kosztuje od 2 zł/szt.

Marakuję je się na surowo. Wystarczy ją umyć, przekroić i wybrać łyżeczką miąższ (drobne pestki są jadalne).

Marakuję można łączyć z mlekiem, jogurtem i śmietaną, a także dodawać do ciepłych i zimnych sosów. Jej smak pasuje do ryb, drobiu oraz wieprzowiny.

Przechowywanie

©123RF/PICSEL

Trzymaj je w lodówce, przez ok. tydzień. Niedojrzałe owoce najpierw przechowuj w temperaturze pokojowej.

Jeśli chcesz pozbyć się pestek, wydrążony miąższ przetrzyj przez sitko. Powstanie delikatny słodko-kwaśny mus, którym można polać np. budyń.

Podaj gościom

©123RF/PICSEL

Nieco podobny w smaku do agrestu miąższ marakui nadaje się do przyrządzania orzeźwiających koktajli, lodów i sorbetów. Marakuja czyści kubki smakowe, warto więc zrobić z niej napój do popijania między daniami w czasie rodzinnego spotkania.

Miąższ jednej marakui połącz z sokiem i skórką otartą z cytryny, dodaj litr gazowanej wody mineralnej oraz odrobinę płynnego miodu do smaku. Podawaj z listkami świeżej mięty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas