Ogranicza wypadanie włosów i oczyszcza organizm. Pij nawet codziennie
Słynie przede wszystkim z właściwości, które pozytywnie wpływają na kondycję włosów i paznokci. Skrzyp polny jednak niejedno ma imię i w medycynie naturalnej jest znany od dawna. Dlaczego warto po niego sięgać?

Na terenie Polski występuje dość powszechnie - rośnie na łąkach, polach czy przy drogach. Zdarza się, że jest mylnie uznawany za chwast. Skrzyp polnyto dość niepozorna, a prawdziwa skarbnica zdrowia. Obecnie najczęściej kojarzymy go jako remedium na nadmierne wypadanie włosów czy specyfik wpływający korzystnie na skórę i paznokcie.
Skrzy polny: lista właściwości
Ziele skrzypu polnego z wielu powodów znalazło zastosowanie w ziołolecznictwie i kosmetologii. Można wspomóc się nim również "od środka" - napar ze skrzypu polnego to cenne źródło korzystnych składników.
Roślina zawiera łatwo przyswajalną krzemionkę, żelazo, mangan, kobalt, sole potasu, fosforu i wapnia. Oprócz tego zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, kwas krzemowy, askorbinowy, szczawiowy czy jabłkowy. Na tym nie koniec, bo skrzyp jest też źródłem flawonoidów, garbników, steroli roślinnych i saponin.
Dzięki temu skrzyp wykazuje liczne prozdrowotne właściwości:
- usprawnia pracę wątroby,
- działa odtruwająco,
- pomaga przy nerwobólach,
- wspiera stan kości i tkanki łącznej,
- obniża ciśnienie krwi,
- poprawia kondycję włosów, paznokci i skóry,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- pomaga przy schorzeniach nerek,
- działa moczopędnie.
Skrzyp polny jest polecany osobom borykającym się z dną moczanową. Ze względu na zawartość flawonoidów ułatwia usuwanie nadmiaru moczanów z organizmu. Roślina słynie również z właściwości przeciwkrwotocznych - jest np. polecana kobietom, które zmagają się z obfitymi miesiączkami.
Zobacz również:
Czy skrzyp pomaga na porost włosów?
Skrzyp polny to również naturalny pomocnik w dbaniu o urodę. Czy pomaga na porost włosów? Z pewnością to świetny wybór, jeśli chcemy przywrócić blask osłabionym kosmykom. Roślina zadziała na nie regenerująco i wzmacniająco. Zawarta w nim krzemionka to po prostu krzem będący składnikiem budulcowym włosa. Ze względu na jej dużą zawartość, roślina wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu.
Oprócz tego, substancje bioaktywne pozytywnie wpływają na stan skóry głowy: niwelują problemy z przetłuszczaniem i zmniejszają ryzyko łupieżu.

Domowa płukanka ze skrzypu polnego
Przy problemach z wypadaniem i przetłuszczaniem się włosów pomocne będą szampony i odżywki zawierające ekstrakt ze skrzypu polnego. W aptece można kupić natomiast tabletki zawierające skoncentrowany ekstrakt z rośliny.
Jednym z najprostszych sposobów jest również spożywanie skrzypu polnego w formie herbatki. Wystarczy zalać łyżkę ziela suszonego lub świeżego gorącą wodą i odstawić na kilka lub kilkanaście minut pod przykryciem. Napar można spożywać nawet dwa razy dziennie.
Samodzielnie możemy też przygotować domową płukankę na włosy. Pół szklanki ziela skrzypu polnego należy zalać kubkiem gorącej wody i pozostawić pod przykryciem na kilkanaście minut. Po ostudzeniu, naparem możemy płukać włosy po każdym myciu. Miksturę można również wcierać w skórę głowy, co pobudzi cebulki do pracy i tym samym przyspieszy porost włosów.