Tylko najlepsi robią wszystko z listy. Oto 8 rzeczy, które powinno się czyścić raz w tygodniu
Cotygodniowe porządki to już tradycja w większości domów. Dla zdrowia, bezpieczeństwa i przedłużenia żywotności sprzętów należy zadbać o kilka kluczowych punktów, planując porządki. Czy na pewno wykonujesz wszystkie prace? Poznaj 8 rzeczy, które powinno się wyczyścić minimum raz w tygodniu.

Co należy czyścić raz w tygodniu?
Większość z nas stara się doprowadzić swój dom lub mieszkanie do względnego ładu choć raz w tygodniu. I jest to bardzo dobry sposób, by uniknąć zbyt przytłaczającej ilości brudu i kurzu, jest to także dobra metoda na zapewnienie sprzętom, meblom i całemu wyposażeniu dłuższej żywotności. Ale czy na pewno robimy wszystko, co powinno być zrobione? Okazuje się, że lista zadań do wykonania raz w tygodniu może niektórych zdziwić. Ale nie trzeba robić tego wszystkiego jednego dnia. Świetnym pomysłem jest wykorzystać różne dni po południu lub wieczorem. Wystarczy nastawić stoper choć na 10 minut, by zmniejszyć ilość alergenów, zadbać o dobrą jakość powietrza, którym oddychamy i sprawić, że nasze miejsce zamieszkania będzie po prostu schludne i zdrowsze do życia. Nie wspominając o tym, że meble i podłogi będą służyć nam znacznie dłużej. Oto 8 rzeczy, które wymagają wyczyszczenia minimum raz w tygodniu.
Pościel
Eksperci, naukowcy, nawet lekarze - wszyscy są zgodni, że czystość pościeli, w której śpimy, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Podczas snu pocimy się, zostawiamy w łóżku swój naskórek, gromadzi się tam także kurz i włosy. Warto wymienić pościel na czystą raz w tygodniu, by mieć pewność, że nasz sen będzie spokojny i w pełni regeneracyjny. Jeśli śpicie ze zwierzakiem, dobrze jest zmieniać poszewki na czyste częściej, a jeśli nie ma takiej możliwości, to warto wymienić choć prześcieradło co 2-3 dni.
Sprzęt kuchenny

Mówi się, że kuchnia jest sercem każdego domu. I jest w tym prawda - oprócz przygotowywania w niej posiłków, spożywania ich w rodzinnym gronie, kuchnia stanowi też miejsce rozmów i po prostu spędzania wspólnie czasu. Dobrze jest raz w tygodniu przetrzeć wszystkie powierzchnie najczęściej dotykane przez domowników: ekspres do kawy, uchwyty meblowe, włącznik światła, blaty oraz kuchenkę. Doskonale sprawdzą się do tego mokre ściereczki nasączone środkiem do dezynfekcji, które usuną wszelkie zarazki i patogeny potencjalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, zapobiegnie to także nawarstwianiu się brudu, który później trudniej zmyć.
Dywany i dywaniki
Spokojnie, nie chodzi o pranie ich co tydzień - wystarczy odkurzanie. We włóknach gromadzi się mnóstwo kurzu, roztoczy i alergenów, które mogą utrudnić funkcjonowanie na przykład mniej odpornym dzieciom lub osobom starszym, mieszkającym w naszym domu. Pranie dywanów warto wykonać raz lub dwa razy w roku.
Podłogi drewniane
Podłogi z prawdziwego drewna nie są tak odporne na częste mycie na mokro jak panele (te należy wymopować co tydzień), ale okruchy, piasek, brud i kurz mogą je uszkadzać, jeśli nie odkurzymy ich odkurzaczem lub systemem do czyszczenia podłóg na sucho.
Łazienka

Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, dlaczego maleńkie cząsteczki ekskrementów i mikrorozbryzgi moczu są niebezpieczne dla zdrowia, więc to dokładnie jest powodem, dla którego łazienkę należy myć i odkażać zawsze raz w tygodniu. Nawet jeśli nie wygląda źle, należy mieć świadomość, że zarazków nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem. Toaleta, umywalka, prysznic i wanna powinny być odkamienione, umyte środkiem do łazienek a na koniec zdezynfekowane.
Klamki i włączniki światła
Choć to jedne z najczęściej dotykanych miejsc, zaskakująco często o nich zapominamy. Klamki i włączniki światła mogą zgromadzić na sobie zarazki i brud, przez który możemy nawet... zachorować. Warto raz w tygodniu porządnie umyć je środkiem dezynfekującym, by mieć pewność, że patogeny zostały usunięte. Przy okazji można przetrzeć także ścianę wokół nich.
Ręczniki
Raz w tygodniu należy bezwzględnie wrzucić wszystkie używane ręczniki do pralki i wyprać je minimum w 60 stopniach. Przeznacz ten wsad na wypranie jedynie ręczników i ścierek kuchennych (ewentualnie dorzuć brudne ściereczki z mikrofibry, którymi sprzątałaś) i nigdy nie dodawaj płynu do płukania tkanin. Dzięki temu ręczniki zachowają chłonność.
Meble

Powierzchnie mebli gromadzą niewiarygodne ilości kurzu - raz w tygodniu przetrzyj je ściereczką na sucho, a następnie sprayem do kurzu. Dzięki dwuetapowemu czyszczeniu zmniejszysz nieco osadzanie kurzu. Głębsze odkurzanie - za meblami, łóżkami czy wraz z żaluzjami i lampami sufitowymi wykonaj co 1-3 miesiące. Skup się na blatach i powierzchniach najczęściej używanych.