Jak komponować kawę z posiłkami?
O tym jak dobierać kawę do posiłku i czy kofeinowy napój można popijać również w towarzystwie mięs, serów czy grzybów opowiadają Anną Oleksak - coffee ambasadorem w Nespresso oraz Marta Greber - autorka bloga "Co dziś zjem na śniadanie?"
Jakie są zasady łączenia kawy z jedzeniem? Jak prawidłowo należy dobrać kawę do śniadania albo do deseru?
Anna Oleksak: - Kawa naturalnie komponuje się deserami, np. delikatne nuty biszkoptów i miodu oraz welwetowa konsystencja, które wyróżniają kawy z Brazylii, doskonale uzupełniają desery lekkie, owocowe. Z kolei kawy kwaskowate z Etiopii i Kolumbii ożywią desery słodkie i kremowe. Jednak to nie jedyne możliwe połączenia. Kawę z powodzeniem można komponować ze śniadaniem, obiadem czy nawet kolacją, gdzie sprawdzą się również kawy bezkofeinowe. Dobiera się ją także do likierów, owoców, czekolady, wina i wody. Wszystko po to, aby zachowując charakter produktów, zwiększyć przyjemność i pełnię doświadczenia z posiłku.
- Tworząc kompozycję, należy wziąć pod uwagę złożoność aromatów, intensywność smaków i konsystencję zastosowanych składników, a także np. ich temperaturę. Kawy charakteryzujące się większą goryczką uzupełnią smak cięższych potraw, natomiast słodycz kaw obrabianych metodą naturalną nada nowy wymiar daniom ziołowym czy pikantnym. Przykładowo do słodkiego placka po niderlandzku z czekoladą i malinami polecam dobrać lekką, kwiatową mieszankę z ziaren prosto z Etiopii - Bukeela ka Ethiopia. Zaś ziołową foccacię z pomidorami zharmonizować z kawą Kazaar - intensywną, gęstą kawą o nutach pieprzu, z dodatkiem Robusty z Brazylii i Gwatemali.
Czy są jakieś złe zestawienia?
- Dobierając kawę do posiłku trzeba pamiętać, że komponowanie produktów to nie tylko łączenie aromatów i smaków, lecz także tekstury i temperatury, odczucia cierpkości, ostrości, tłustości, itp. Wszystkie atrybuty powinny tworzyć harmonię. Warto wiedzieć, że smak słony potęguje odczucie słodyczy, goryczy i kwaskowatości. Zatem o ile połączenie słonej potrawy z kawą o posmaku karmelowym da przyjemny balans, o tyle nie sprawdzi się raczej przy kawach o nutach cytrusowych. Niezwykle ważna jest konsystencja potraw: lekka lub gęsta, soczysta, syropowa czy kremowa. Lekkiej cytrusowej kawy o soczystej teksturze nie zaproponujemy do ciężkiej pikantnej potrawy lub kremowego, gęstego ciasta. Zwykle kierujemy się podobną intensywnością wszystkich atrybutów, szukając synergii. Nowych doświadczeń degustacyjnych dostarczą nam połączenia kontrastowe, wydobywające nowe aromaty i odczucia sensoryczne. Harmonizując dania warto ograniczyć dodatki do kawy, takie jak cukier czy syropy, które przykrywają jej naturalne charakterystyki smakowe.
Jakie połączenia kawy proponuje pani tej jesieni?
Marta Greber: - Kawa oczywiście pasuje do niezliczonych dań - do słodkich, deserowych, ale także do wytrawnych. Jesień przynosi konkretne smaki, jak choćby orzechy, dynie, śliwki i jabłka. Niektórych z nas skłania to do przygotowania klasycznych dla tej pory roku połączeń, innych zaś inspiruje do szukania nowych kompozycji. Zazwyczaj staram się stawiać na odważne kombinacje, czyli np. podsmażony jarmuż z kurkami, ze słodką nutą w postaci karmelizowanego jabłka lub pestek granatu. Warto także pamiętać o możliwościach, jakie stwarza sezonowa dynia - przygotowana ze słoną fetą i delikatnymi ziołami może być idealnym zestawieniem z wyrazistą kawą.
Jesień to także świetny czas na śliwki w kompocie, tak proste w przygotowaniu, zaś wyjątkowo pasujących do delikatnych kaw o owocowych nutach. Kolejnym z moich ulubionych jesiennych owoców są morele, które po lekkim skarmelizowaniu lub też podaniu z miodem, stworzą wyjątkowe zestawienie z intensywnym espresso. Wszystkie dary jesieni, zarówno te słodkie, jak i wytrawne, wyjątkowo dobrze komponują się z prostymi w przygotowaniu plackami czy naleśnikami. Podane z filiżanką odpowiednio dobranej kawy zapewniają dobre samopoczucie na cały dzień, nawet gdy na chwilę zabraknie słońca.