Jak kroić mięso? Kilka podstawowych zasad
Przyrządzenie mięsa tak, by było miękkie, soczyste i jeszcze zachowało wartości odżywcze i smakowe, nie jest proste. Choć to czynność, którą w większości wykonujemy nawet kilka razy w tygodniu, zdarza się, że wciąż nie wiemy, jak to zrobić prawidłowo. Odpowiednie pokrojenie surowego mięsa to pierwszy krok, by potrawa mięsna nam smakowała. Warto znać kilka prostych zasad, jak pokroić mięso.
Jak należy kroić mięso?
Aby dobrze pokroić mięso, przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w dobry nóż. Najlepszy będzie tak zwany nóż szefa kuchni, duży, zaostrzony, z mocną i dużą rękojeścią, ostrzem o długości między 20 a 30 cm. Mięso, niezależnie od gatunku, kroimy w poprzek włókien. To pozwala zachować jego soczystość. Jest to szczególnie ważne w przypadku wołowiny, której przyrządzenie jest trudniejsze niż innych rodzajów mięsa, ale też dotyczy drobiu, wieprzowiny, cielęciny. Kierunek krojenia jest istotny nie bez przyczyny. Mięso to po prostu mięśnie, które są długie i włókniste. Gdy przekrawamy je w poprzek na mniejsze, krótsze kawałki, ułatwiamy późniejsze spożywanie mięsa i sprawiamy, że mięso jest miękkie. Kawałek mięsa kroimy długimi, zdecydowanymi ruchami, unikajmy szarpnięć. Mięso kroimy wzdłuż włókien, tylko w przypadku, gdy robimy roladę.
By sprawnie pokroić świeże mięso w wąskie paseczki lub plastry, zawińmy mięso w folię i schowajmy do zamrażarki na około 2 godziny. Zamrożone mięso możemy zacząć kroić, zanim dokładnie się rozmrozi. To bardzo ułatwia krojenie na plastry dowolnej grubości.
Ważne jest również, w jaki sposób pokroimy mięso upieczone. Po wyjęciu z piekarnika, poczekajmy kilka minut, by z mięsa nie wypłynął sok.
Kiedy mięso ma grubą warstwę zewnętrznego tłuszczu, powinniśmy ją odkroić. Zostawiamy cienką warstwę, by mięso nie wyschło podczas pieczenia. Usunięcia wymagają też wszystkie błonki. Zarówno schab, jak i cielęcinę powinniśmy pozbawić błonek, by nie zniekształcały kotletów podczas smażenia i nie utrudniały spożywania mięsa na przykład przez dzieci.
Co jeszcze warto wiedzieć o przyrządzaniu mięsa
Niektóre gatunki mięsa przed smażeniem należy rozbić tłuczkiem. Aby podczas rozbijania mięsa nie uszkodzić jego włókien, możemy przykryć mięso folią spożywczą lub woreczkiem foliowym. Filetów drobiowych nie rozbijamy tłuczkiem, to mięso jest zbyt delikatne. Wystarczy rozgnieść je dłonią. Nie rozbijamy także zamrożonego mięsa. Najpierw musimy zaczekać, aż się rozmrozi.
Mięso powinniśmy rozmrażać w lodówce. Nie należy rozmrażać mięsa na słońcu, ani dopuścić do tego, by stało długo w płynach powstałych w wyniku rozmrażania.
Mięso myjemy pod bieżącą wodą, nie moczymy go w wodzie.
Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>