Jak miejsce pochodzenia kawy wpływa na jej smak?

Kraj, a nawet region pochodzenia, jest jednym z kluczowych czynników, który decyduje o smaku kawy. Przykładowo, kawa z Kenii wyróżnia się dużą kwasowością, a ta z Indii kusi bogatym bukietem korzennych i owocowych nut.

Kawa pochodząca z Kostaryki ma delikatny aromat słodkiej czekolady
Kawa pochodząca z Kostaryki ma delikatny aromat słodkiej czekolady 123RF/PICSEL

Większość upraw kawy mieści się na tzw. pasie kawowym, regionie pomiędzy Zwrotnikiem Raka i Koziorożca. Palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o produkcję kawy, dzierży Brazylia.

- Tamtejsze ziarna mają słodki aromat. Kawa jest delikatna, o niskiej kwasowości i znikomej goryczce. W smaku przebijają się nuty orzechowe, czekolady i miodu" - wyjaśnia Przemysław Woroch, kierownik Działu Zarządzania Jakością Strauss Cafe Poland.

Z kolei kawa z Kolumbii uchodzi za doskonale zrównoważoną - łączy subtelną goryczką z delikatnie wyczuwalną kwasowością. W jej ziarnach kryje się bogaty bukiet lekkich aromatów, a także wyraźny, przyjemny posmak brzoskwini i cytrusów. A czego spodziewać się po kawie z Kostaryki?

- To ziarna o orzeźwiającej kwasowości, delikatnym aromacie i smaku słodkiej czekolady. Na drugim planie wyczuwalne są nuty owoców pestkowych brzoskwiń i nektarynek - mówi Woroch, który odpowiada m.in. za produkcję kawy MK Cafe.

Przenieśmy się teraz na drugą półkulę do Kenii. Tamtejsza kawa rośnie na bardzo dużej wysokości - prawie 2000 m n.p.m. Wyróżnia się bardzo dużą kwasowością. Ma bogaty bukiet winnych aromatów połączony ze smakiem owoców cytrusowych i jagód. Wreszcie, kawa z Indii.

- Jest delikatna, ma bogaty bukiet korzennych i owocowych nut. Charakteryzuje ją minimalna kwasowość i delikatna goryczka. Wyczujemy w niej aromat pieprzu oraz szlachetnego drewna - tak ekspert opisuje indyjską kawę.

Omawiane rodzaje kawy dotyczą gatunku arabica, który jest najbardziej rozpowszechniony gatunkiem drzewa kawowego. Około 70 proc. światowych zbiorów kawy to właśnie arabica. Pozostałe 30 proc. to robusta, uchodząca za mniej szlachetną. W Polsce dominuje robusta z Wietnamu. (PAP Life)

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas