Jak przekonać niejadka do jedzenia? Obiady dla dzieci
Twoje dziecko bez wątpienia nie należy do grona największych łasuchów? Martwisz się, gdyż ciągle nie dojada swoich posiłków? Pora z tym skończyć! Dowiedz się, co serwować swojemu milusińskiemu oraz jak komponować pyszne obiady dla dzieci. Z nami trafisz w smak nawet najmłodszego domownika!
Marudzenie i wybrzydzanie przy stole to dla Ciebie codzienność? Pomimo wielu próśb, zachęt czy kulinarnych urozmaiceń Twoja pociecha i tak odmawia zjedzenia obiadu? Znamy ten ból! Przybliżymy Ci tricki na to, w jaki sposób przekonać małego niejadka do jedzenia. Zaczynamy!
W zdrowym ciele zdrowy brzdąc!
Jak doskonale wiemy, odpowiednio dobrana dieta stanowi bardzo istotny czynnik dorastania naszych latorośli. Powinna być dostosowana przede wszystkim do wieku oraz poziomu rozwoju dziecka. Inaczej bowiem wyglądają posiłki trzylatka, a co innego podamy maluchowi od szóstego roku życia. Swoje zmagania zaczynamy od miksowanych zupek dla niemowląt, a kończymy na coraz to wykwintniejszych potrawach. Jednak na każdym etapie musisz zadbać o to, by dziecięce dania skomponowane były z wartościowych, bogatych w substancje odżywcze produktów. Pozostaje pytanie: jak tego dokonać?
I tu pojawiają się pierwsze schody. Prawidłowo zbilansowany jadłospis, oprócz białka, tłuszczów i węglowodanów w odpowiednich ilościach, musi być źródłem błonnika pokarmowego, a także stanowić bogactwo niezbędnych witamin i minerałów. Te ostatnie znajdziemy zwłaszcza w warzywach oraz owocach. Odpowiadają one za wiele ważnych funkcji, a przede wszystkim właściwe kształtowanie się młodego organizmu. Piramida Zdrowego Żywienia nakazuje, aby w naszym codziennych posiłkach znalazło się przynajmniej pięć porcji (trzy z warzyw, a dwa z owoców) skomponowanych z tych roślinnych smakołyków. Powołajmy się na autorytety! Nie bez powodu dietetycy i specjaliści do spraw żywienia alarmują o coraz to niższym spożyciu warzyw przez dzieci. Nie zapominajmy - bez warzyw i owoców ani rusz!
Obiady dla najmłodszych
Jak powinien wyglądać obiad idealny? Wiadomo - gorąca zupa i smakowite drugie danie, spałaszowane do ostatniego kęsa. Lecz dla Ciebie sukces stanowi już fakt, gdy dziecko zje przynajmniej połowę jednego posiłku. Wszędzie bez problemu znajdziesz masę przepisów na pyszny obiad dla dzieci. Troszcząc się o ich dobro, z pewnością z całych sił starasz się, aby potrawy były delikatne w smaku i apetyczne. Rodzic na medal! Niestety dziecko nie zawsze potrafi docenić Twoje wysiłki.
Po pierwsze nie należy się poddawać! Warto być konsekwentnym i co jakiś czas przemycać nielubiany składnik do menu. Często zdarza się, że dzieciom nie pasuje nie tyle sam smak pożywienia, ile jego konsystencja. Dlatego, jeśli na przykład maluch nie przepada za szpinakiem...weź blender, połącz z ulubionymi owocami (np. z bananem) oraz mlekiem, sokiem bądź jogurtem i zrób pyszny koktajl. Innym sposobem jest mieszanie smaków - tych uwielbianych z tymi mniej atrakcyjnymi dla niejadka. Czasami towarzystwo przyciągającego dodatku potrafi zadziałać cuda!
Pamiętajmy też, żeby nie wywierać zbytniej presji, ponieważ może to skutkować wręcz odmiennym efektem. Dziecko bardziej się zniechęci i potraktuje dany produkt jak zło konieczne. Przykład idzie z góry! Pokaż, że jedzenie to przyjemność oraz dobra zabawa. Włącz kreatywność - przyrządzaj miłe dla dziecięcego oka potrawy. Dobrym pomysłem jest również humorystyczne nazywanie potraw. Dzięki dobrym skojarzeniom maluch chętniej sięgnie po koktajl Shreka niż zwykły napój z zielonych warzyw. Może zaangażuj swoją pociechę w proces tworzenia potraw, a wspólne gotowanie okaże się strzałem w dziesiątkę?
Obiady dla dzieci do szkoły i przedszkola
Przedszkole, a także okres wczesnoszkolny to bez dwóch zdań momenty przełomowe w życiu każdego brzdąca. Łączą się również ze zmianami w jego nawykach żywieniowych. Z jednej strony zazwyczaj masz możliwość skorzystania z posiłków serwowanych przez tamtejsze stołówki. Ma to swoje plusy, ponieważ nie musisz gotować osobnego obiadu dla najmłodszego domownika. Co więcej, tym sposobem pod wpływem rówieśników maluch zacznie mniej wybrzydzać i zajadać to, co inne dzieci. Z drugiej strony niejako tracisz kontrolę nad tym, co je Twoja pociecha. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne przygotowywanie mu posiłków do szkoły zadbaj o to, by były łatwe do transportowania. Doskonałym wyborem są różnorodne, kolorowe sałatki oraz kanapki z warzywami i chudym mięsem. Palce lizać!
Urodziny malucha - co podać?
Nadszedł długo oczekiwany dzień - urodziny Twojego milusińskiego. Będzie przyjęcie, prezenty, balony, atrakcje i dużo zaproszonych dzieci! Panikujesz, bo nie masz pojęcia czym je poczęstować? Postaw na klasykę. Im bardziej uniwersalne składniki, tym lepiej. Bazuj na delikatnym mięsie drobiowym. Polecamy to z piersi indyka lub kurczaka. Wykorzystaj też warzywa i owoce. Zaserwuj je w postaci smakowitych sałatek. Oczywiście nie rezygnuj ze słodyczy - w końcu urodziny ma się raz w roku! Może zamiast czekoladowego tortu upiecz ciasto marchewkowe? Uruchom wyobraźnię! Zobacz propozycję na pyszne ciasta dla dzieci. Dzieci jedzą nie tylko żołądkiem, ale i oczami. Im bardziej fantazyjne oraz kolorowe dania, tym chętniej sięgną po nie nasze pociechy. Do dzieła!