Jak rozpoznać fałszywy miód?

Miód jest jedną z najzdrowszych substancji. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów tego cennego produktu, a ludzie zazwyczaj wybierają go ze względu na cenę, a nie jego właściwości. Nie jest to jednak do końca zdrowe podejście. Jak wskazują badania, około 75 % wszystkich miodów, które kupujemy w sklepach (pochodzących z masowych produkcji, a nie kupionych bezpośrednio u pszczelarzy), poddawanych jest przetwarzaniu.

miód
miód© Photogenica
miód zalety
© Photogenica

Najczęstszym sposobem manipulacji jest proces ultrafiltracji. O ile w przypadku innych produktów spożywczych, jest ona zalecana, ze względu na usuwanie zanieczyszczeń organicznych, o tyle w przypadku miodu nie widać pozytywnych rezultatów. W trakcie ultrafiltracji miodu usuwane są na przykład pyłki kwiatowe, którym miód zawdzięcza swoje dobroczynne działanie. Ponadto nie ma żadnych dowodów na to, że proces ten przedłuża użyteczność miodu, który sam w sobie jest produktem długotrwałym.

pyłek kwiatowy
© Photogenica

Istnieje jednak ryzyko manipulacji związane z ultrafiltracją miodu. Tak naprawdę jedynie pyłki kwiatowe są gwarancją pochodzenia miodu i wyłącznie na ich podstawie jesteśmy w stanie je stwierdzić. Wykorzystują to zakłady, które produkują miód na przykład ze skażonych terenów. Po usunięciu pyłku, nikt nie jest w stanie stwierdzić, skąd pochodzi dany słoiczek miodu. Ponadto to w pyłku tkwi cały sekret dobroczynnych właściwości miodu.

Dlatego kiedy następnym razem będziesz szukać miodu, nie zadowalaj się namiastką którą możesz dostać w sklepie. Znajdź lokalnego hodowce pszczół lub udaj się na pobliski targ, gdzie z łatwością znajdziesz prawdziwy miód od małego wytwórcy. Czasem warto zapłacić nieco więcej, ale dostać prawdziwy miód, niż kupić tani, jednak beż żadnej wartości.

miód w słoiku
© Photogenica

Przypominamy, że około 30 g surowego miodu zawiera ponad 15 aminokwasów, 20 witamin, 16 minerałów i duże ilości składników odżywczych i antyoksydantów. Surowy miód jest znany ze względu na swoje właściwości silnie  przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Używany jest do łagodzenia objawów i leczenia wielu chorób, w celach kosmetycznych i jako pyszny smakołyk. Dlatego nie zastanawiaj się więcej i sięgaj wyłącznie po naturalny, surowy miód, pełen pyłków i pozytywnych właściwości.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas