Jak wykorzystać w kuchni trawę cytrynową?
Świeżą trawę cytrynową można spotkać w większości sklepów ze zdrową żywnością czy żywnością azjatycką. Zwykle trzyma się ją z innymi świeżymi produktami i sprzedaje w bukiecikach z 2 lub 3 łodyżek. Jeśli kupujesz trawę cytrynową:
Szukaj łodyżek, które pachną, są ściśle zbudowane, a ich dolna część (przy cebulce) jest koloru limonki, a następnie przechodzi w zielony kolor na końcu łodyżki. Nie kupuj łodyżek, które są luźne i się rozdzielają, brązowych, kruszących się i rozpadających. Oznacza to, że są stare i prawdopodobnie już nie tak aromatyczne ani odżywcze.
Rada: Jeśli nie ma trawy cytrynowej wśród świeżych produktów, sprawdź wśród mrożonych. Ponieważ dobrze się zamraża, często sprzedawana jest w opakowaniach po 6 – 8 łodyżek.
Bardziej miękka i mięsista część trawy cytrynowej to część, której będziemy używać do gotowania, a umiejscowiona jest pod twardymi, zewnętrznymi liśćmi. Obierz je rękoma i wyrzuć. Pod spodem znajdziesz żółtą łodyżkę, która jest bardziej miękka i łatwiejsza do pokrojenia.
Do odcięcia cebulki w dolnej części użyj ostrego, ząbkowanego noża. Aby usunąć całą cebulkę i jej górną część, należy uciąć około 5 centymetrów od dołu. Odcięte kawałki wyrzuć.
Teraz pokrojenie trawy cytrynowej powinno być bardzo łatwe. Zaczynając od dolnej części (tam, gdzie była cebulka), pokrój trawę na małe kawałeczki do około 2/3 długości łodyżki.
Nie krój dalej, jeśli doszłaś do 2/3 gałązki lub jeśli gałązka nie jest już żółta i „mięsista”. Górna część łodyżki będzie w większości zielona i łykowata, ale można ją używać do gotowania zup czy curry. Zachowaj tę część do tych potraw.
Z innymi łodyżkami postępuj podobnie, w zależności od tego, ile łodyżek czy łyżek pociętej trawy potrzebujesz do swojego przepisu. (Możesz też przygotować wszystkie łodyżki od razu, a użyć ich w późniejszym czasie).
Ponieważ trawa cytrynowa jest zwarta i włóknista, dobrze jest ją dokładniej pociąć. Umieść trawę w blenderze (lub siekaczu) i włącz wysokie obroty LUB ucieraj przez minutę lub dwie w moździerzu.
(Uwaga: Można użyć trawy cytrynowej bez krojenia, ale grubsze kawałki będą trudne do pogryzienia – goście będą je musieli wypluwać).
Trawa cytrynowa po tych zabiegach powinna wyglądać teraz niemal jak żółto – zielone płatki. Można ją użyć do przyrządzania potraw takich jak curry czy zupy (zwróć uwagę, że trawa cytrynowa musi być gotowana lub smażona co najmniej przez 5 minut zanim stanie się miękka i gotowa do zjedzenia).
Trawę cytrynową można wykorzystać od razu lub zamrozić ją w szczelnie zamkniętym pojemniku w zamrażarce.
W trawie cytrynowej niewiele się marnuje. Można wykorzystać pozostałą, górną część łodyżki, aby dodać jeszcze więcej aromatu do zup czy curry. Trzeba tylko dokonać kilku nacięć wzdłuż łodyżki za pomocą noża z ząbkami. Następnie, trzymając ją na jednym z końców, delikatnie zgiąć kilka razy, aby ją „zbić”. Dzięki temu uwolni się z niej aromat. Teraz wrzuć łodyżkę do garnka z zupą czy curry.