Jak zagęścić zupę?

Zupę, która po ugotowaniu okazała się zbyt wodnista można jeszcze uratować. Przedstawiamy proste, sprawdzone sposoby na zagęszczenie rzadkiej potrawy.

Zupa wyszła za rzadka? Można ją jeszcze uratować
Zupa wyszła za rzadka? Można ją jeszcze uratować123RF/PICSEL

Najłatwiej będzie poradzić sobie z tym dzięki stworzeniu zawiesiny na bazie śmietany i mąki. Pół szklanki śmietany mieszamy z łyżką mąki pszennej, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Do zawiesiny dodajemy niewielką ilość gorącej zupy, po czym mieszamy całość. Powstały płyn dodajemy do gotującej się zupy, mieszamy i gotujemy wszystko razem jeszcze przez kilkanaście minut.

W wersji bezglutenowej warto zastąpić mąkę żółtkami jaj kurzych. Pół szklanki śmietany łączymy z dwoma żółtkami, intensywnie mieszamy, dodajemy niewielką ilość gorącej zupy, ponownie mieszamy. Otrzymany "zagęstnik" wlewamy do zupy i mieszamy wszystko razem. W tym wypadku nie doprowadzamy wywaru do zagotowania, by jajka nie mogły się zważyć.

Inny wariant to wykorzystanie kaszy manny (dwie lub trzy łyżki) - dodajemy ją do zupy i zagotowujemy.

Jeśli chcemy szybkiego efektu, sięgnijmy po puree ziemniaczane (np. w wersji w proszku) lub gotową zasmażkę. Zasmażkę można też przygotować samodzielnie ucierając masło z mąką pszenną (w równych proporcjach). Gdy powstanie gładka masa łączymy ją z niewielką ilością wywaru, mieszamy i dodajemy do zupy.

Gdy mamy odwrotny problem, bo np. przygotowany przez nas rosół zrobił się mało klarowny, możemy jeszcze poprawić jego wygląd i konsystencję dodając do niego kostki lodu lub plasterki świeżego pomidora. Aby uniknąć kulinarnych wpadek z rosołem należy gotować go długo, na niewielkim ogniu, nie doprowadzając do wrzenia.

Jak uratować przesoloną zupę?Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas