Jak zamarynować karkówkę na grilla? Będzie rozpływać się w ustach

W słoneczne dni polskie ogrody i działki spowija aromat przysmaków z rusztu. Choć na udane spotkanie w plenerze składają się różne elementy, gwoździem programu zawsze są aromatyczne przysmaki. Wielu smakoszy nie wyobraża sobie posiłku na świeżym powietrzu bez karkówki z grilla. To bardzo wdzięczne mięso, które jednak wymaga odpowiedniej obróbki. Jak zamarynować karkówkę na grilla, żeby była miękka i rozpływała się w ustach? O kilku elementach nie możesz zapomnieć.

Sprawdź przepis na idealną karkówkę z grilla
Sprawdź przepis na idealną karkówkę z grilla123RF/PICSEL

Co daje marynowanie mięsa?

W pierwszym odruchu odpowiedź wydaje się oczywista. Mięso na grilla marynujemy, aby smakowało jeszcze lepiej i było aromatyczne. Równie ważnym aspektem jest zmiękczenie mięsnych włókien, dzięki czemu gotowe porcje są miękkie i soczyste. Uniknij podania podczas swojego ogrodowego przyjęcia mięsnych kawałków twardych jak podeszwa.

Zrobienie marynaty do karkówki musisz właściwie zaplanować. Im więcej czasu mięso spędzi w aromatycznej zalewie, tym lepiej. Jej przygotowaniem zajmij się dzień przed planowanym grillowaniem. Jak długo marynować karkówkę? Niech będzie to co najmniej 12 godzin.

Zadbaj o to, by mięso z grilla smakowało wybornie
Zadbaj o to, by mięso z grilla smakowało wybornie123RF/PICSEL

Co powinna zawierać marynata do karkówki na grilla?

Istnieją pewne uniwersalne zasady związane z marynowaniem mięsa. Przydadzą się nie tylko podczas grillowania, ale z powodzeniem zastosujesz je także przed pieczeniem i smażeniem mięsa w kuchennym zaciszu. Czego nie może zabraknąć w marynacie do karkówki?

  • Olej — to baza, dzięki której wszystkie składniki zalewy szczelnie otaczają mięsne kawałki. Dzięki temu dodatkowi ograniczysz też ilość tłuszczu, jaką trzeba byłoby dodać w kolejnych etapach obróbki mięsa. Wykorzystać możesz np. olej rzepakowy lub słonecznikowy.
  • Kwaśny element — do karkówki może być to odrobina soku owocowego (np. z cytryny) czy dowolny rodzaj octu. Doskonale będzie pasować ocet winny. Kwaśne składniki zmiękczają mięso, dzięki czemu na talerzach lądują miękkie i soczyste przysmaki, a czas grillowania jest skrócony.
  • Przyprawy — to one odpowiadają za niezrównany zapach i smak grillowanego jedzenia. Jakie przyprawy pasują do wieprzowiny? Sprawdzi się oregano, mielona papryka, rozmaryn, czosnek (również w formie granulowanej), tymianek, majeranek.

Jak zamarynować karkówkę na grilla? Przepis

Karczek to uniwersalne mięso, które wyśmienicie smakuje z wieloma dodatkami. Marynata może być łagodna lub ostra. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać do niej odrobinę miodu. Wytrawne i słodkie składniki sprawiają, że każdy kęs odkrywa przed nami nowe nuty smakowe. Tym razem stawiamy na taką właśnie propozycję, dzięki której uzyskasz soczystą karkówkę z grilla.

  • Kilogramowy kawałek karczku umyj pod bieżącą, zimną wodą, następnie osusz papierowym ręcznikiem.
  • Pokrój ostrym nożem na cienkie plastry.
  • Obierz i przekrój na pół dwa ząbki czosnku.
  • W głębokim naczyniu wymieszaj składniki marynaty miodowo-musztardowej do karkówki: 3 łyżki miodu, 3 łyżki musztardy, 1 łyżkę soku z cytryny i gałązkę rozmarynu. Włóż czosnek.
  • W misce umieść mięso i natrzyj marynatą.
  • Przykryj folią spożywczą i odstaw do lodówki na co najmniej 12 godzin.

Pamiętaj, aby nie grillować zimnego mięsa. Wyjmij je z lodówki przynajmniej godzinę przed wrzuceniem go na ruszt, aby zyskało temperaturę pokojową. Z marynaty usuń czosnek i rozmaryn. Karkówkę grilluj po 10 minut z obu stron.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas