Jak zaparzyć dobrą kawę?

Wbrew pozorom to wcale nie takie łatwe - nawet jeśli mamy do dyspozycji naprawdę dobry produkt wyjściowy, czyli kawę. Dlaczego? Bo nie tylko od niej zależy ostateczny smak czarnego naparu...

fot. Andrzej Szilagyi
fot. Andrzej SzilagyiMWMedia

Przechowuje się ją w szczelnych pojemnikach najlepiej w lodówce. Kolejnym etapem jest mielenie kawy - najlepiej kawę należy mielić tuż przed zaparzaniem i tylko tyle, ile zamierza się zużyć. Do zaparzaczy najlepsza jest średnio zmielona, a drobno zmielona - do ekspresów.

Otwarte opakowanie najlepiej zużyć w ciągu trzech tygodni od otwarcia, bo w tym czasie kawa zachowuje najlepszy smak i aromat.

I uwaga! Kawa się starzeje, nawet w opakowaniu próżniowym, dlatego lepiej uważać przy kupnie fabrycznie zapakowanych paczek. Dwa lata ważności - a tyle właśnie wynosi w wielu przypadkach termin przydatności do spożycia - to zdecydowanie za długo.

Jeśli kupujemy kawę luzem, warto zapytać sprzedawcę o termin jej palenia. W dobrym sklepie powinien to wiedzieć. Trzeba też zwrócić uwagę, jak jest przechowywana w sklepie - powinna znajdować się w szczelnym, hermetycznym pojemniku.

Bardzo ważna jest też woda, bo to od niej w dużym stopniu zależy smak kawy. Musi być więc nie tylko świeża i czysta, ale także średnio zmineralizowana.

I najważniejsze - kawę podaje się i pije natychmiast, zanim wystygnie. Nie można jej podgrzewać, bo traci smak.

A jak pije się kawę? Z dodatkami czy bez?

Turcy mają powiedzenie, że ludzie dzielą się na inteligentnych i tych, którzy piją kawę z cukrem... I w zasadzie naprawdę dobrej kawy nie powinno się niczym smakowym "ozdabiać".

Może ewentualnie odrobina, ale naprawdę odrobina cukru, by nie przytłumić smaku. Jeśli mleko - to raczej skondensowane i przynajmniej w temperaturze pokojowej. Zimne mleko do kawy to zdecydowane faux pas! I jeszcze jedno: w Europie jeśli kawa towarzyszy posiłkowi, to zawsze na końcu, nigdy przed nim.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas