Jak zasadzić liczi?

Liczi to wyjątkowa egzotyczna roślina, która zdobiła nawet ogrody chińskich cesarzy. Jednak najbardziej wartościowe są jej owoce – pełne witamin, minerałów i substancji bioaktywnych. Badania naukowców sugerują, że wykazują one właściwości antynowotworowe. Regulują też ciśnienie i obniżają poziom złego cholesterolu – zmniejszają w ten sposób ryzyko miażdżycy. To jednak nie koniec zalet tych smacznych owoców. Warto wiedzieć, że drzewko liczi można uprawiać samodzielnie. Sprawdź, jak zasadzić liczi.

Dlaczego warto jeść liczi?
Dlaczego warto jeść liczi? ©123RF/PICSEL

Właściwości liczi

Właściwości liczi
©123RF/PICSEL

Liczi to niewielki owoc przypominający śliwkę. Rozpoznamy go po charakterystycznej skorupce pokrytej wypustkami. W środku znajdziemy jasny, kremowy miąższ i brązową pestkę. Te smaczne i orzeźwiające owoce wzmacniają układ odpornościowy i chronią przed anemią. Mają też zbawienny wpływ na układ krążenia – regulują ciśnienie, wzmacniają naczynia krwionośne i obniżają poziom złego cholesterolu. Badania naukowców wykazały też, że ekstrakt z owoców liczi może być wsparciem w profilaktyce i zwalczaniu niektórych nowotworów, jednak nie zostało to wciąż oficjalnie potwierdzone.

Jak zasadzić liczi?

Liczi na drzewie
©123RF/PICSEL

Liczi możemy zasadzić samodzielnie. Na początek potrzebujemy pestki owocu, z której wyjmujemy nasiona. Aby szybciej zaczęły kiełkować, przez jeden dzień można je moczyć w ciepłej wodzie. Po tym czasie nasiona umieszczamy w sporej doniczce z ziemią torfową zmieszaną z piaskiem. Pojedyncze nasiono sadzimy tak, by przykryć je 3-centymetrową warstwą ziemi. Najlepszy czas na ten zabieg to zima lub wczesna wiosna.

Uprawa liczi w doniczce

Obrane liczi
©123RF/PICSEL

Liczi powinno mieć stale lekko wilgotną glebę, dostęp do światła, a także ciepłe i wilgotne powietrze. W takich warunkach zaczyna się rozwijać już po 3 tygodniach. Roślina preferuje kwaśne podłoże i wysokie nasłonecznienie (zimą konieczne może być doświetlanie). W naturalnych warunkach owoce pojawiają się po ok. 5 latach. Niestety w uprawie domowej bardzo trudno jest doprowadzić do owocowania.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas