Jak zrobić dżem z morwy czarnej?

Sierpień to czas dojrzewania morwy czarnej. Drzewo bardzo popularne w dawnych czasach, dziś odeszło nieco w zapomnienie — a szkoda! Owoce czarnej morwy są słodkie i pyszne, a do tego zawierają jedynie 60 kalorii i mogą znaleźć się w diecie diabetyków. Morwa ma także wiele cennych składników odżywczych i pozytywny wpływ na zdrowie. Dżem z morwy czarnej to natomiast pyszny dodatek do ciast, drożdżówek i na słodkie kanapki. Przygotowanie takiej konfitury jest bajecznie proste.

Dżem z morwy czarnej
Dżem z morwy czarnej123RF/PICSEL

Czarna morwa: Właściwości

Czarna morwa jest bogatym źrodłem składników odżywczych i antyoksydantów
Czarna morwa jest bogatym źrodłem składników odżywczych i antyoksydantów123RF/PICSEL

Czarna morwa ma właściwości antyoksydacyjne, powstrzymuje działanie wolnych rodników, zwęża naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie. Zawarte w niej resweratrol i antocyjany zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru i chorób neurologicznych, mogą powstrzymać rozwój cukrzycy i infekcji bakteryjnych. Opóźniają procesy starzenia i mają zastosowanie w profilaktyce nowotworów.

Czarna morwa to bogate źródło witaminy C, K oraz kompleksu witamin B. Owoce zawierają dużo żelaza oraz potas i magnez, dzięki czemu pozytywnie wpływają na układ krążenia i serce. Czarna morwa jest zalecana przy anemii i przeziębieniach. Ten owoc mogą jeść diabetycy.

Dżem z borówki amerykańskiej - szybki przepisInteria Kulinaria

Dżem z morwy czarnej: Przepis

Przepis na dżem z morwy czarnej
Przepis na dżem z morwy czarnej123RF/PICSEL

Do wykonania dżemu z czarnej morwy potrzeba kilograma owoców, pół kilograma cukru oraz 15 - 25 mililitrów soku z cytryny.

  1. Na początku należy umyć morwę, oczyścić z liści i szypułek. Sok owoców silnie farbuje ręce, dlatego warto zbierać i oczyszczać je w rękawiczkach.

  • Wycisnąć sok z cytryny lub dwóch — w zależności od wielkości owoców. Do przepisu potrzebny będzie mały kieliszek soku.

  • Do rondla z szerokim dnem należy wsypać owoce morwy, przecedzony przez sitko sok z cytryny oraz cukier.

  • Smażyć na niewielkim ogniu od czasu do czasu mieszając, aby dżem z morwy czarnej się nie przypalił.

  • Gdy dżem jest już gęsty, należy przełożyć go do umytych, wyparzonych słoików.

  • Przetrzeć ścierką pokrywki i ranty pojemników, a następnie szczelnie je zakręcić.

  • Przetwory położyć do góry dnem i pozostawić do ostygnięcia.

  • Rada: osoby, którym brak czasu bądź cierpliwości, zamiast smażyć dżem do uzyskania gęstej konsystencji, mogą dodać do niego pektynę. Wystarczy rozpuścić ją w połowie litra ciepłej wody, wlać do dżemu i gotować przez pięć minut.

    Dżem z czarnej morwy doskonale smakuje z pieczywem. Można smarować nim kanapki lub wykorzystać jako farsz do słodkich bułek. Dżem z morwy nadaje się także do różnych deserów i ciast.

    Smacznego!

    Zobacz także:

    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas