Jak zrobić naleśniki bezglutenowe?

Trudno znaleźć kogoś, kto za naleśnikami nie przepada. Wystarczy kilka produktów spożywczych i szczere chęci, by przepyszne placuszki były gotowe do zawijania wyśmienite farsze. Niestety, problem może stanowić jeden z najważniejszych składników, czyli mąka! Jej obecność dyskwalifikuje spożycie naleśników przez osoby cierpiące na celiakię oraz z nietolerancją glutenu. Czy w takim razie muszą obejść się smakiem? Oczywiście, że nie! Wystarczy kilka zmian, by stworzyć równie pyszne naleśniki bezglutenowe, które mogą być wspaniałą alternatywą dla klasycznych placuszków. Jak zrobić naleśniki bezglutenowe? Przepis jest banalny!

Naleśniki bezglutenowe smakują wybornie i niewiele się różnią od tych tradycyjnych
Naleśniki bezglutenowe smakują wybornie i niewiele się różnią od tych tradycyjnych123RF/PICSEL

Alternatywa dla zwykłych naleśników

Wydawać by się mogło, że stworzenie bezglutenowych naleśników nie jest niczym trudnym, to okazuje się, że prawda jest zgoła inna. Dlaczego? Wszystko przez fakt, że inne mąki mają inną strukturę, więc zastąpienie tej pochodzącej z pszenicy inną alternatywą, może zakończyć się piaskiem. Zastosowanie takich samych proporcji może spowodować, że takie bezglutenowe naleśniki będą albo za twarde, albo całkowicie się rozpadały podczas procesu smażenia.  Na szczęście, nie trzeba przeprowadzać eksperymentów z apteczną precyzją. Dodatek mąki ziemniaczanej pomoże uratować każde bezglutenowe naleśniki.

Jak zrobić bezglutenowe naleśniki?

Do przygotowania naleśników potrzebna będzie jakakolwiek mąka, która nie zawiera glutenu (ryżowa, kukurydziana, itd.) i dodatkowo skrobia ziemniaczana. Pozostałe składniki pozostają bez zmian, czyli jajka oraz mleko (które można z powodzeniem zastąpić napojem roślinnym) oraz woda. A jak to wygląda dokładnie w proporcjach?

Składniki:

*pół szklanki mąki bezglutenowej 

*pół szklanki mąki ziemniaczanej

*dwa jajka

*pół szklanki mleka

*pół szklanki wody

Sposób przygotowania:

Składniki należy ze sobą dokładnie połączyć w taki sposób, aby wyszła lejąca się konsystencja ciasta (powinna przypominać gęstą śmietanę), odstawić całość na 30 minut do lodówki, a potem smażyć naleśniki bezglutenowe tak, jak znane nam placuszki i gotowe.

Ważna uwaga: jeśli nakładamy porcję ciasta na rozgrzaną patelnię, dobrze jest całość dokładnie zamieszać, ponieważ mąka bezglutenowa ma tendencję do opadania na dno miski.

Farsz jest ważny!

Naleśniki można serwować na tysiące sposobów, również te bezglutenowe!
Naleśniki można serwować na tysiące sposobów, również te bezglutenowe!

Z czym podawać bezglutenowe naleśniki? Wszystko zależy od naszych upodobań, ponieważ mają one taką samą konsystencję, jak zwykłe, a ich smak różni się nieznacznie, więc nieświadomi goście lub domownicy nie zorientują się z małej ingerencji w składniki naleśników. Farsz może być albo wytrawny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by serwować je z ulubionym dżemem. Najlepiej własnej roboty!

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas